Lista aktualności Lista aktualności

Botaniczny „Kalendarz z Lasu”

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych przygotowało kolejny „Kalendarz z Lasu” dla uczniów. Motywem przewodnim ósmej edycji są rośliny runa.

Rośliny runa, jak można przeczytać we wstępie, są ciekawe, mało znane i zwykle nietrudno je obserwować. Chociaż niepozorne, stanowią ważny składnik ekosystemu leśnego. Autorami opisów w tegorocznej edycji terminarza są Dominika  Kustosz i Marcin Kotowski.

Pobierz  najnowszy „Kalendarz z Lasu”

W „Kalendarzu” można znaleźć opisy aż 52 gatunków – w zdecydowanej większości bylin. Ale nie tylko. Są też krzewinki i, jak przyznają twórcy publikacji, trochę niekonsekwentnie – krzewy.

No bo jak, zapraszając na jesienny spacer do lasu, nie wspomnieć o wrzosach? Albo jak pisać o leśnych owocach, nie wymieniając przy okazji tarniny, róży czy głogu?

Poprzednie wydania leśnego terminarza

Las jest całością, a wszystkie zasiedlające go organizmy są od siebie zależne. Każdy z gatunków żyje i rozwija się we właściwy dla siebie sposób, każdy jest niezbędny do przeżycia innego gatunku: rośliny, zwierzęcia, a nawet człowieka.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, w jakim stopniu życie ludzi było niegdyś uzależnione od lasów. Także takie kulinarne ciekawostki można znaleźć w „Kalendarzu”.

Zobacz publikacje przygotowane przez CILP

Dzisiaj odwiedzamy las, by go poznawać, odpoczywać w nim i cieszyć się smakowitymi owocami. Nadaje się do tego każda pora roku. Wczesną wiosną możemy podziwiać kwitnące łany zawilców czy konwalii, latem zajadać się poziomkami, jagodami czy jeżynami, jesienią zbierać grzyby i owoce leśnych krzewów, a zimą szukać zimozielonych „symboli życia” i wypatrywać zwiastunów przedwiośnia.

A wszystko to w lasach, które dla każdego z nas są otwarte i dostępne, do których z dowolnie wybranego miejsca w Polsce masz najwyżej godzinę drogi, którymi zarządzają leśnicy, dbający o to, by całe  to zielone bogactwo miało się dobrze.