Lista aktualności Lista aktualności

Leśne atrakcje w publikacjach CILP

Nie tylko podczas Światowego Dnia Turystyki, który jest obchodzony dzisiaj 27 września, warto pamiętać, że lasy są doskonałym miejscem wypoczynku. Przez cały rok oferują wiele atrakcji, zarówno miłośnikom pieszych wędrówek, jak tym, którzy wyruszają, aby zrobić piękne zdjęcia przyrody.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki w 1979 r. Pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na wpływ turystyki na lokalne społeczności, ich kulturę ale także na oddziaływanie polityczne i ekonomiczne.

Każdego roku dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem, tegoroczny został poświęcony związkowi turystyki i nowoczesnym technologiom.

Poznaj aplikacje nadleśnictw

Wiele nadleśnictw wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, przygotowuje aplikacje, które prezentują walory przyrodnicze danego regionu. Te mobilne przewodniki  zawierają opisy atrakcji regionu czy infrastruktury turystycznej. Dla ułatwienia interesujące miejsca i obiekty zostały podzielone na kategorie, wśród których są m.in. najciekawsze zabytki, pomniki przyrody, leśniczówki, punkty odpoczynku i biwakowania oraz obiekty gastronomiczne.

Poszczególne punkty zawierają współrzędne GPS, do niektórych dołączono także audioprzewodnik. Aplikacje zawierają propozycje gotowych wycieczek: tras rowerowych, pieszych, nordic walking i konnych.

Warto pamiętać, że mobilne przewodniki często pełnią także rolę komunikatora pomiędzy turystami i służbami nadleśnictwa. Użytkownik może zgłosić np. nielegalne wysypisko śmieci, jest informowany o najważniejszych wydarzeniach w okolicy.

Pobierz leśne publikacje

Leśne szlaki i propozycje wycieczek można poznać z tradycyjnych, papierowych publikacji wydawanych przez Centrum Informacyjne LP.  Seria „Warto obaczyć” to siedem części, w których opisane są np. atrakcje Wielkopolski, Mazur czy Roztocza.

Osoby, które lubią spędzać swój czas wolny w mniej sztampowy sposób, mogą wybrać się szlakiem pomnikowych okazów drzew rosnących w Lasach Państwowych. Natomiast ci, którzy mają ochotę zaszyć się w leśnej głuszy i poznać tajniki obserwacji dziko żyjących zwierząt mogą przeczytać o nich  m.in. w książce „Jak obserwować dzikie zwierzęta w lesie".
 

 

Lasy w całej Polsce są otwarte dla odwiedzających, w nadleśnictwach znajduje się doskonale przygotowana infrastruktura turystyczna.
Do dyspozycji odwiedzających tereny leśne oddano ponad 20 tys. km szlaków pieszych, blisko 4 tys. km szlaków rowerowych, a także ok. 7 tys. km szlaków konnych.

Turyści mogą się również zatrzymać na ponad 600 leśnych polach biwakowych i miejscach biwakowania. Wyodrębniono również ponad 400 miejsc w lesie i jego pobliżu, gdzie dozwolone jest rozpalanie ognisk.

Leśna oferta turystyczna www.czaswlas.pl

Samochody można pozostawić na ok. 3160 parkingach leśnych i miejscach postoju pojazdów. Do dyspozycji gości pozostaje 614 innych obiektów terenowych, także 36 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, ok. 130 kwater myśliwskich i ponad 200 pokoi gościnnych.

Ci, którzy chcą połączyć wędrówkę z edukacją przyrodniczą mogą wybrać się do jednego leśnych kompleksów promocyjnych. To w aż 25 miejscach na terenie LP istnieje możliwość zapoznania się z zasadami gospodarki leśnej, ale też  kontaktu z przyrodą – bez większych ograniczeń wstępu i poruszania się po lesie – także dla osób niepełnosprawnych.