Lista aktualności Lista aktualności

Polskie lasy zachwyciły podczas Międzynarodowego Dnia Lasów

Lasy Państwowe uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Lasów w Genewie. Tegoroczny MDL poświęcono lasom i edukacji, hasło brzmiało „Naucz się kochać lasy!”. Nie mogło tam zabraknąć edukatorów z LP.

- Pragnę gorąco zachęcić państwa do zagłębienia wiedzy o lesie, w szczególności o jego roli w życiu każdego z nas - powiedziała Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska podczas genewskich obchodów MDL. - Las sprawia, że jesteśmy zdrowi i czujemy się dobrze w otoczeniu drzew i zwierząt. Las uczy, chroni i żywi. Wiele społeczności lokalnych osiąga dochody dzięki zbieraniu owoców runa leśnego i grzybów.

 

Specjalne stoisko edukacyjne Lasów Państwowych w genewskim Pałacu Narodów przygotowały nadleśnictwa Stare Jabłonki, Spychowo oraz Maskulińskie.

Leśnicy z tych nadleśnictw przygotowali warsztaty z leśnej edukacji. Podczas zajęć uczestnicy próbowali swoich sił w przygotowaniu drewnianych ozdób z przedmiotów pochodzących z lasu bądź słoika pełnego lasu, czyli dowiadywali się jak wyczarować zamknięty w szkle las. Leśnicy przygotowali również leśny quiz.

- Za nami kilka bardzo intensywnych i ekscytujących godzin - napisali na profilu leśnicy z Nadleśnictwa Stare Jabłonki. - Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci na arenie międzynarodowej. Każdy uczestnik zabrał ze sobą kawałek lasu oraz wiedzy o naszym kraju dodają zadowoleni ze swojej pracy polscy leśnicy.

W przygotowanie polskiego stoiska było także zaangażowane Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, które promowało projekt „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Goście polskich leśników zostali zaproszeni na poczęstunek złożony z darów lasu - dziczyzny, owoców leśnych i miodów.

Obchody MDL zostały połączone z Regionalnym Forum Zrównoważonego Rozwoju Narodów Zjednoczonych, w którym wziął udział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, od 2012 r. dzień ten obchodzony jest na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca wszystkie kraje do podejmowania działań służących pogłębianiu wiedzy o roli i znaczeniu lasów.

W tym roku duży nacisk położono na podkreślenie roli lasów dla przyszłych pokoleń. Dlatego, jak zapisano w jednym z komunikatów tegorocznego MDL wiedza, łącząca ze sobą nowoczesność i tradycję, to klucz do zachowania lasów w dobrym stanie. Według FAO leśnicy dobrze znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie i w zrównoważony sposób zarządzać lasami. Społeczności lokalne natomiast mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania.  

Więcej o MDL na stronie FAO

Dlatego tak ważne jest inwestowanie w edukację leśną, gdyż to może zmienić świat na lepsze. Takie działanie może pomóc naukowcom, politykom, leśnikom i lokalnym społecznościom w zatrzymaniu procesu wylesiania oraz przywracaniu do życia zdegradowanych krajobrazów. W zamian za to zdrowe lasy przyczynią się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju, zapewniając na przykład środki do życia najbiedniejszym społecznościom świata oraz pomagając w zachowaniu różnorodności biologicznej.

Organizatorzy MDL zachęcają kraje do podejmowania działań, czyli sadzenie drzew, organizowania konkursów, wystaw czy innych inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, których celem jest uświadamianie znaczenia lasów.