Lista aktualności Lista aktualności

Rusz do lasu z zielonym kluczem

„Czyj to liść?" to bardzo praktyczna broszura, która ułatwi rozpoznawanie drzew i krzewów leśnych. Publikacja ta została wydana przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Publikacja jest dwustronna, ma formę niedużej mapy. Ci, którzy wybierają się na rodzinną wycieczkę do lasu docenią jej niewielkie rozmiary.

Po jednej stronie znajdują się fotografie 23 gatunków drzew, przy każdym z nich zamieszczono także zdjęcia liści i owoców.

Po drugiej stronie broszury zamieszczono klucz do rozpoznawania drzew oraz pięć ramek „ściągawek", z  których możemy się dowiedzieć jakie są różnice pomiędzy kolcem a cierniem, czy też jakie są brzegi liści.

Zobacz pozostałe publikacje CILP

W broszurce znajdują się również ciekawostki dotyczące polskich lasów. W polskich lasach rośnie 38 gatunków drzew (31 liściastych i siedem iglastych). Jednak to sosna jest królową lasów, rośnie na ponad połowie powierzchni zalesionej w Polsce.
Wbrew powszechnej opinii lasów w Polsce przybywa. Obecnie zajmują one niemal jedną trzecią kraju, po II wojnie światowej było ich o ok. 10 proc. mniej (21 proc.).

Autorką tej ciekawej i praktycznej publikacji jest Dagny Nowak-Staszewska z Nadleśnictwa Karnieszewice.
„Czyj to liść?" to tegoroczna nowość wydawnicza Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Każdego roku CILP wydaje około 30 różnego rodzaju publikacji, zarówno tych przeznaczonych dla profesjonalistów, jak i osób niezwiązanych zawodowo z leśnictwem.
Nakładem CILP ukazał się np. przewodnik „Warto zobaczyć w Lasach Państwowych. Ogrody botaniczne i arboreta leśne", „Magiczne drewno" oraz „Moje spotkania ze zwierzętami" oraz „Krzewmy krzewy".