Lista aktualności Lista aktualności

W Gdańsku już można przytulić Polskę

Od czwartku, 11 lipca w Hevelianum w Gdańsku już jest otwarta wystawa „Przytul Polskę”. Po wakacjach ekspozycję będzie można obejrzeć w innych miastach Polski. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa „Przytul Polskę", jak wyjaśniają jej kuratorki, w przyjazny sposób podejmuje zagadnienia polskości, obywatelstwa czy wspólnoty. Poprzez ciekawe działania i zadania uczestnicy zapraszani są do rozmowy o ważnych sprawach.
 

Dokąd powędruje wystawa:
Gdańsk, Hevelianum: 11 lipca - 31 sierpnia
Katowice, Młyńska 2: 5 września - 6 października
Warszawa, Centrum Praskie Koneser: 7 listopada - 8 grudnia
- Polskość, kultura, język, postawa obywatelska - to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania - wyjaśniają autorki Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska z Mamy Projekt, które również tworzą serię NIEMAP.
W tym roku w ramach współpracy z Lasami Państwowymi powstały dwie NIEMAPY - Bieszczad oraz Puszczy Białowieskiej.

Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski. Zwiedzający mogą też proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm przy gigantycznej książce „Kto ty jesteś?”, czy posłuchać jednego z polonezów Chopina. W dziale Kuchnia Polska można przejść przez deszcz pierogów, w Kąciku Kibica założyć okulary w kształcie buraków, czy zagrać w klasy z językowymi łamańcami.

 

 

Co ważne, rodziny mogą też odpocząć w leśnej strefie PrzytuLas, gdyż lasy zajmują niemal jedną trzecią powierzchni Polski, a nad prawie 80 proc. z nich pieczę sprawują Lasy Państwowe. Gdy zwiedzając Polskę, wstąpimy do lasu, prawie za każdym razem odwiedzamy las państwowy. Aby każdy w lesie znalazł to, czego mu w danej chwili potrzeba Lasy Państwowe godzą pogodzą trzy funkcje lasu – przyrodniczą, gospodarczą i społeczną.

Odwiedzających w dobry nastrój wprawiają piękne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej oraz ciekawa aranżacja przestrzeni autorstwa studia projektowego Bro.Kat.