Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenna odsłona akcji „Biegam, bo lubię lasy”

W niedzielę 14 kwietnia w uroczysku Zimne Doły pod Warszawą wystartuje wiosenna odsłona akcji „Biegam, bo lubię lasy”.

Na prośbę startujących zwiększyliśmy liczbę uczestników biegu – w wiosennej edycji weźmie udział 450 biegaczy i 100 pasjonatów nordic walking. Rywalizować będą na dystansach 5 i 10 km. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg Sport Generacja. Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11.00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów.

Udział w wiosennej edycji biegu będzie również okazją do wsparcia schroniska dla zwierząt w Celestynowie – na jego potrzeby przekazana zostanie całość zebranych opłat wpisowych. Opiekunowie ze schroniska przeprowadzą również zbiórkę funduszy w dniu biegu.

Bieg będzie też okazją do spotkania z leśnikami oraz do poznania zagadnień związanych z wiosennymi migracjami ptaków, a także działaniami prowadzonymi przez Lasy Państwowe na rzecz odtwarzania populacji cietrzewia i błotniaka. Będzie można spotkać się z sokolnikiem i jego podopiecznymi – ptakami szponiastymi. Nasz gość opowie o ich biologii i znaczeniu w lasach. Drugim tematem poruszanym podczas imprezy będą właściwości drewna jako surowca ekologicznego i odnawialnego. Nasi goście poznają cechy różnych gatunków drewna – barwę, zapach, ciężar i twardość, którą będą mieli okazję sprawdzić, wbijając gwoździe w specjalnie przygotowane pieńki.

Wizyta w lesie, szczególnie gdy jest połączona z aktywnością fizyczną, niesie ze sobą wiele pożytków dla naszego zdrowia. Lasy są naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze z pyłów 
i zanieczyszczeń, dodatkowo wzbogacają je w olejki eteryczne, szczególnie korzystne dla naszych dróg oddechowych. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej zarazków oraz od 200 do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w powietrzu miejskim.

Serdecznie zapraszamy na imprezę.