Asset Publisher Asset Publisher

Strona Lasów Państwowych

Strona internetowa Lasów Państwowych stanowi podstawowe źródło informacji o PGL LP oraz o tym, co dzieje się w polskich lasach. Zawiera treści dotyczące struktury organizacji, jej historii, gospodarki leśnej, działalności rynkowej i społecznej prowadzonej przez LP. Internauta znajdzie tam też informacje o polskich lasach i ich ochronie.

W ramach serwisu działają także:

  • serwis aktualności z życia LP (współpracują z nim rzecznicy prasowi RDLP, rzecznik LP oraz dziennikarze prasy leśnej wydawanej przez CILP);
  • kalendarium wydarzeń w leśnictwie;
  • e-biblioteka ważniejszych aktów prawnych, instrukcji, raportów i wydawnictw LP;
  • przegląd prasy krajowej dotyczący wydarzeń związanych z leśnictwem;
  • dział z artykułami i multimediami;
  • dział dla mediów;
  • internetowa mapa zawierająca m.in. wszystkie jednostki LP, leśne kompleksy promocyjne, kompleksy leśne, pokazująca zagrożenie pożarowe, zakazy wstępu do lasu.

Strona internetowa LP

Internauta znajdzie tam też informacje o polskich lasach i ich ochronie. Witryna ma dwie sekcje: „Lasy Państwowe. Zapraszamy” (adresowaną do turystów i miłośników przyrody) i „Leśnictwo. Serwis profesjonalistów” (adresowaną do leśników, pracowników naukowych, studentów leśnictwa), serwis istnieje również w wersji anglojęzycznej.

W 2013 roku strona główna LP odnotowała znaczący wzrost oglądalności, przede wszystkim dzięki transmisjom online. Strona zanotowała ponad 13 mln unikalnych odsłon. W kolejnych dwóch latach (2014 i 2015 rok) adekwatnie było ich 7 mln 211 tys. oraz 6 mln 465 tys.
W następnych latach stronę stronę odwiedzono ponad 5 mln razy, w tym unikalnych odsłon było ponad 9 mln.

W 2017 roku na stronie głównej powstała sekcja Wideo prezentująca po trzy najnowsze materiały z dwóch kanałów wideo Lasów Państwowych. Cały czas podstrona ta była rozbudowywana.
Cały czas są wprowadzane poprawki wyglądu strony i mechanizmu jej działania.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Edukacyjne i promocyjne

Edukacyjne i promocyjne

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych realizuje plan wydawniczy dostosowany do potrzeb informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Plan ten rocznie obejmuje około 30 publikacji.

 

W kategorii wydawnictw promocyjnych stałymi pozycjami wydawniczymi są kalendarze o tematyce leśnej oraz przeznaczony dla młodzieży, pełen walorów edukacyjnych „Kalendarz z lasu”, co roku prezentujący inny temat związany z tematyką leśną - kalendarz szkolny, bo rozpoczyna się we wrześniu i kończy w sierpniu następnego roku.

CILP może pochwalić się także dwiema seriami wydawniczymi skierowanymi do edukatorów leśnych, nauczycieli i uczniów: Leśne obserwacje i eksperymenty oraz Poznać i zrozumieć las, które popularyzują naukę o ekosystemach leśnych oraz rozwijają pasję badacza i eksperymentatora. Ciekawa szata graficzna i solidna porcja wiedzy – polecamy!

Pobierz inne publikacje wydane przez CILP

Utrwalenie wiedzy przyrodniczej najlepiej udaje się w praktyce. Posłużą temu wydane ostatnio klucz do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych Czyj to liść? i klucz do rozpoznawania porostów Jakim powietrzem oddycham? – ten ostatni szczególnie aktualny w kontekście walki ze smogiem.

Dla miłośników przyrody i turystyki oferujemy szereg ciekawych tytułów: Jak obserwować dzikie zwierzęta w lesie, Moje spotkania ze zwierzętami, Kalendarz leśnej przyrody; a w serii przewodników „Warto zobaczyć w Lasach Państwowych” pozycje: Mazury i Suwalszczyzna, Wielkopolska, Ogrody botaniczne i arboreta leśne, Roztocze i Kotlina Sandomierska oraz Ziemia Lubuska. Na szczególną uwagę zasługuje oczekiwana w kręgach miłośników survivalu i bushcraftu publikacja Leśny survival, która w oryginalny sposób zachęca do odważniejszego korzystania z lasów i ich bogactwa, jednocześnie przestrzegając przed lekkomyślnym zachowaniem i nieznajomością obowiązujących przepisów.

Nie zapominamy też o najmłodszych, dla których wydaliśmy kolorowanki, a wśród nich Rysowanki-malowanki. Leśne zwierzęta. Wyszliśmy także naprzeciw oczekiwaniom edukatorów leśnych, którzy są prawdziwą skarbnicą pomysłów na gry i zabawy dla dzieci. Tak powstała seria „Z lasem przez cały rok”, czyli zestaw czterech książek wypełnionych ćwiczeniami edukacyjnymi, ale z uwzględnieniem cyklicznych zmian zachodzących w przyrodzie.

Autorami są nasi doświadczeni edukatorzy, a zagadnienia obejmują poznawanie lasu, zadania przyrodnicze i, co najważniejsze, poznawanie pracy leśnika. Niezwykle barwna seria, pełna zabaw, łamigłówek, rebusów i pięknych wierszyków do zapamiętywania i cytowania. Różnorodność i ciekawa forma publikacji z pewnością nie pozwolą małemu czytelnikowi na odłożenie książki, dopóki nie wykona wszystkich zadań.

Lasy Państwowe to sprawny administrator lasów, które są własnością nas wszystkich. Swą działalność i jej wyniki corocznie przedstawiają w Raporcie o stanie lasów - także wydawanym  nakładem CILP. Dbamy, aby nasze wyniki docierały do jak najszerszego odbiorcy, dlatego dane statystyczne z Raportu ujmujemy w skróconej formie w wydawanych corocznie folderach Lasy Państwowe w liczbach, Lasy w Polsce i Dla lasu. Dla ludzi.

Prócz nich wydajemy ulotki i broszury informujące o bieżących działaniach PGL LP, jak również stanowiące informacyjne wsparcie dla konferencji, branżowych spotkań, sympozjów naukowych czy paneli eksperckich organizowanych wspólnie z Ministerstwem Środowiska i innymi instytucjami. Natomiast tym, którzy chcieliby bliżej poznać zawód leśnika, proponujemy świetną książkę Rok leśniczego, autorstwa leśnika-pasjonata Jarosława Szałaty, a jako lektury uzupełniające Borowi służyć będę, Pozytywnie zakręceni oraz folder Skąd się wzięli leśnicy.