Asset Publisher Asset Publisher

Strona Lasów Państwowych

Strona internetowa Lasów Państwowych stanowi podstawowe źródło informacji o PGL LP oraz o tym, co dzieje się w polskich lasach. Zawiera treści dotyczące struktury organizacji, jej historii, gospodarki leśnej, działalności rynkowej i społecznej prowadzonej przez LP. Internauta znajdzie tam też informacje o polskich lasach i ich ochronie.

W ramach serwisu działają także:

  • serwis aktualności z życia LP (współpracują z nim rzecznicy prasowi RDLP, rzecznik LP oraz dziennikarze prasy leśnej wydawanej przez CILP);
  • kalendarium wydarzeń w leśnictwie;
  • e-biblioteka ważniejszych aktów prawnych, instrukcji, raportów i wydawnictw LP;
  • przegląd prasy krajowej dotyczący wydarzeń związanych z leśnictwem;
  • dział z artykułami i multimediami;
  • dział dla mediów;
  • internetowa mapa zawierająca m.in. wszystkie jednostki LP, leśne kompleksy promocyjne, kompleksy leśne, pokazująca zagrożenie pożarowe, zakazy wstępu do lasu.

Strona internetowa LP

Internauta znajdzie tam też informacje o polskich lasach i ich ochronie. Witryna ma dwie sekcje: „Lasy Państwowe. Zapraszamy” (adresowaną do turystów i miłośników przyrody) i „Leśnictwo. Serwis profesjonalistów” (adresowaną do leśników, pracowników naukowych, studentów leśnictwa), serwis istnieje również w wersji anglojęzycznej.

W 2013 roku strona główna LP odnotowała znaczący wzrost oglądalności, przede wszystkim dzięki transmisjom online. Strona zanotowała ponad 13 mln unikalnych odsłon. W kolejnych dwóch latach (2014 i 2015 rok) adekwatnie było ich 7 mln 211 tys. oraz 6 mln 465 tys.
W następnych latach stronę stronę odwiedzono ponad 5 mln razy, w tym unikalnych odsłon było ponad 9 mln.

W 2017 roku na stronie głównej powstała sekcja Wideo prezentująca po trzy najnowsze materiały z dwóch kanałów wideo Lasów Państwowych. Cały czas podstrona ta była rozbudowywana.
Cały czas są wprowadzane poprawki wyglądu strony i mechanizmu jej działania.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rusz do lasu z zielonym kluczem

Rusz do lasu z zielonym kluczem

„Czyj to liść?" to bardzo praktyczna broszura, która ułatwi rozpoznawanie drzew i krzewów leśnych. Publikacja ta została wydana przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Publikacja jest dwustronna, ma formę niedużej mapy. Ci, którzy wybierają się na rodzinną wycieczkę do lasu docenią jej niewielkie rozmiary.

Po jednej stronie znajdują się fotografie 23 gatunków drzew, przy każdym z nich zamieszczono także zdjęcia liści i owoców.

Po drugiej stronie broszury zamieszczono klucz do rozpoznawania drzew oraz pięć ramek „ściągawek", z  których możemy się dowiedzieć jakie są różnice pomiędzy kolcem a cierniem, czy też jakie są brzegi liści.

Zobacz pozostałe publikacje CILP

W broszurce znajdują się również ciekawostki dotyczące polskich lasów. W polskich lasach rośnie 38 gatunków drzew (31 liściastych i siedem iglastych). Jednak to sosna jest królową lasów, rośnie na ponad połowie powierzchni zalesionej w Polsce.
Wbrew powszechnej opinii lasów w Polsce przybywa. Obecnie zajmują one niemal jedną trzecią kraju, po II wojnie światowej było ich o ok. 10 proc. mniej (21 proc.).

Autorką tej ciekawej i praktycznej publikacji jest Dagny Nowak-Staszewska z Nadleśnictwa Karnieszewice.
„Czyj to liść?" to tegoroczna nowość wydawnicza Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Każdego roku CILP wydaje około 30 różnego rodzaju publikacji, zarówno tych przeznaczonych dla profesjonalistów, jak i osób niezwiązanych zawodowo z leśnictwem.
Nakładem CILP ukazał się np. przewodnik „Warto zobaczyć w Lasach Państwowych. Ogrody botaniczne i arboreta leśne", „Magiczne drewno" oraz „Moje spotkania ze zwierzętami" oraz „Krzewmy krzewy".