Asset Publisher Asset Publisher

Echa Leśne

„Echa Leśne” (nakład 21 tys. egz., objętość 80 stron), bezpłatny magazyn miłośników lasu, kwartalnik, ukazują się od 1924 r. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe: turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni, studentów oraz partnerów handlowych LP i myśliwych.

Magazyn ostępny jest w nadleśnictwach, izbach edukacji leśnej, w ośrodkach wypoczynkowych i szkoleniowych Lasów Państwowych, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz schroniskach młodzieżowych.

Pismo dużą uwagę zwraca na związki gospodarki leśnej z codziennym życiem kraju. W doborze tematów redakcja kieruje się zasadą „las blisko życia", eksponując takie dziedziny, jak sport, rekreacja i turystyka w lesie, hobby i pasje związane z lasem, gospodarcze i kulturowe znaczenie drewna itp. W przystępny sposób prezentowane są zagadnienia trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej prowadzonej przez LP. Stałą pozycją jest cykl wywiadów, w których „znani i lubiani" (aktorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, podróżnicy) opowiadają o swoich związkach z lasem i zafascynowaniu leśną przyrodą.

W 2013 roku „Echom Leśnym" przyznano „Złote Szpalty" - najwyższą nagrodę w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Prasy Firmowej, w kategorii  „magazyn dla klientów i partnerów biznesowych o nakładzie 10-50 tys. egzemplarzy", za stworzenie profesjonalnego produktu.

Od 2015 roku „Echa Leśne" są również dostępne na smartfonach i tabletach.

Kontakt do gazety: echa.lesne@cilp.lasy.gov.pl

Redakcja

Artur Rutkowski – redaktor naczelny
tel. 22 112 02 91
kom. 600 803 107
e-mail: a.rutkowski@cilp.lasy.gov.pl

Krzysztof Fronczak – zastępca redaktora naczelnego
tel. 22 185 53 79
kom. 602 632 481
e-mail: k.fronczak@cilp.lasy.gov.pl

Mariola Kluczek – sekretarz redakcji
tel. 22 185 53 81
e-mail: m.kluczek@cilp.lasy.gov.pl


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zimowe „Echa Leśne”

Zimowe „Echa Leśne”

Zimowy numer „Ech Leśnych” już jest dostępny w wersji na tablety oraz tradycyjnej, papierowej.

W tym numerze tematem okładkowym jest basia, czyli lubiana wiewiórka pospolita. Niestety, od kilku lat ten rodzimy gryzoń ma spore kłopoty. Wszystko przez jej kuzynkę zza Oceanu. Więcej o konkurencji pomiędzy tymi gatunkami w tekście Pawła Oglęckiego „Basia w opałach”.

W tym samym dziale – Zwierzyniec – można przeczytać artykuł Grzegorza Okołowa o wpływie zimy na zmianę menu zwierząt („Kiedy nie ma, co się lubi…”).

Natomiast w „Sosna rządzi" Bogumiła Grabowska odpowiada na pytanie, dlaczego sosna jest królową polskich lasów. Czytelnik nie tylko znajdzie odpowiedź na to pytanie, ale także odkryje piękno borów sosnowych, ich bogactwo i dowie się, dlaczego niektóre z nich zostały wpisane do sieci Natura 2000.


Tomasz Kłosowski w „Hejnale wśród zamieci” (dział Dzika Polska) opowie niezwykła historię o gatunku ptaków, który do tej pory uchodził za przykład ostrożności i nieufności wobec człowieka. Żurawie coraz bardziej zaskakują zmianą swojego zachowania. Stają się coraz mniej płochliwe oraz coraz częściej pozostają na okres zimy w Polsce. Szczególnie na zachodzie kraju, tam gdzie zimy są łagodniejsze można zaobserwować stada żurawi.

Zagadkę kropek, pasków i tablic w lesie wyjaśnia Jarosław Szałata w dziale Człowiek i las.

W tym samym dziale w tekście Bogumiły Grabowskiej można przeczytać tekst o Straży Leśnej, dowiedzieć się, czym zajmują się strażnicy leśni, jakie są ich obowiązki oraz uprawnienia.

W Głośnym Echem powrócimy do Puszczy Białowieskiej. Krzysztof Fronczak w „Szachach białowieskich” wyjaśnia, jak Puszcza stała się zakładnikiem politycznych rozgrywek.

Maciej Kupś w tekście „Gatunek a przeznaczenie” (dział Świat z drewna) zdradza tajniki stolarki. Wyjaśnia, który gatunek drewna, do czego można użyć, co można zrobić z sosny, co z lipy bądź brzozy.

Pobierz na iPada lub iPhone'a

Poza tym w numerze:

Co słychać?

 • Wieści z lasu   

Nasz gość

 • Od serca do serca 

Z Krzysztofem Gosztyłą rozmawiamy o aktorskim rzemiośle

Zwierzyniec

 • Ich pierwsza zima 

Nie wszystkie doczekają wiosny

W zielonej szacie

Pobierz aktualny numer kwartalnika

 • Świat bez śniegu 

Po co przyrodzie biała czapka?

 • Drzewna skórka

Kora korze nie równa

Człowiek i las

 • Narodziny pomnika 

Zanim zapadnie decyzja

 • Trudna sztuka 

Góry dają popalić

Życie z pasją

 • Ptasznik z Warszawy 

Hobby, które stało się zawodem

Cudze chwalicie

 • Z widokiem na góry 

Pogórze Gubałowskie zaprasza

W rytmie natury

 • O nartach słów kilka  

Zanim zostaniesz mistrzem

Świat z drewna

Wcześniejsze wydania do czytania online

 • Dobra energia  

Dokładamy do pieca

Z aparatem w knieję

 • Jak klejnoty  

Fotograficzne przygody

Inspiracje

 • Pani na Wonnym Wzgórzu

Kompozycje Natalii Tejs

Smaki natury

 •  Na dobry rok

O symbolice świątecznych potraw

Archiwum

 • Z archiwum „Ech Leśnych”