Wydawca treści Wydawca treści

Głos Lasu

„Głos Lasu” to bezpłatny miesięcznik dla pracowników Lasów Państwowych. Ukazuje się od 1970 r. Wydawany jest w nakładzie 16,5 tys. egzemplarzy. Dociera do wszystkich jednostek i pracowników PGL LP.

W tym liczącym 48 stron magazynie można znaleźć informacje na temat aktualnych wydarzeń w Lasach Państwowych, spraw pracowniczych, a także porady i artykuły fachowe. Służy do komunikacji wewnętrznej w LP.

Archiwum „Głosu Lasu" od 2012 r. (PDF)

Naszym czytelnikom proponujemy cykliczne rubryki (Wywiad, W LP, Akademia Leśnika, Krok po kroku, W terenie, Wytnij i zachowaj, L@s opinii, Niezbędnik pracownika, Leśnik z pasją, Kadry, Kartka z podróży, Z języka leśnika, Publikacje, Moja osada), które są publikowane jeśli nie w każdym, to w zdecydowanej większości numerów. Niektóre (Technika w lesie, Pożegnania, Las i historia, Wspólne działania, Lasy na świecie, Spotkaliśmy się w…, Krzyżówka) ukazują się okazjonalnie, w zależności od potrzeb i sytuacji. Ciągle też pojawiają się nowe pomysły. Dzięki tej elastyczności i różnorodności pismo się rozwija, a także ma stałych, usatysfakcjonowanych z podejmowanych tematów czytelników. Znajdujemy też w naszym gronie pasjonatów. Nie tylko ich przedstawiamy na łamach naszego czasopisma, lecz także staramy się propagować ich twórczość. Pomysł wydania płyty „Leśna kolęda" z kolędami nagranymi przez grupę pracowników LP i dołączenia jej do grudniowego numeru w 2013 r. spotkał się z aprobatą pracowników.


W 2013 roku „Głos Lasu" zdobył nagrodę Złote Szpalty w konkursie Szpalty Roku, przeznaczonym dla wydawnictw firmowych. Jury konkursu uznało miesięcznik za najlepszy magazyn dla pracowników w Polsce. „Głos Lasu" nagrodzono za „efektowne przedstawienie życia lasu oraz poetykę tytułów".

Kontakt do gazety: glos.lasu@cilp.lasy.gov.pl

Redakcja

Artur Rutkowski – redaktor naczelny
tel. 22 112 02 91
kom. 600 803 107
e-mail: a.rutkowski@cilp.lasy.gov.pl

Małgorzata Haze - sekretarz redakcji
tel. 22 185 53 77
e-mail: malgorzata.haze@cilp.lasy.gov.pl

Bogumiła Grabowska - redaktor
tel. 22 185 53 78
e-mail: bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl

Jerzy Drabarczyk - redaktor
tel. 22 185 53 74
e-mail: j.drabarczyk@cilp.lasy.gov.pl

Tomasz Esman - redaktor
tel. 22 185 53 66
e-mail: tomasz.esman@cilp.lasy.gov.pl


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Edukacyjne i promocyjne

Edukacyjne i promocyjne

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych realizuje plan wydawniczy dostosowany do potrzeb informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Plan ten rocznie obejmuje około 30 publikacji.

 

W kategorii wydawnictw promocyjnych stałymi pozycjami wydawniczymi są kalendarze o tematyce leśnej oraz przeznaczony dla młodzieży, pełen walorów edukacyjnych „Kalendarz z lasu”, co roku prezentujący inny temat związany z tematyką leśną - kalendarz szkolny, bo rozpoczyna się we wrześniu i kończy w sierpniu następnego roku.

CILP może pochwalić się także dwiema seriami wydawniczymi skierowanymi do edukatorów leśnych, nauczycieli i uczniów: Leśne obserwacje i eksperymenty oraz Poznać i zrozumieć las, które popularyzują naukę o ekosystemach leśnych oraz rozwijają pasję badacza i eksperymentatora. Ciekawa szata graficzna i solidna porcja wiedzy – polecamy!

Pobierz inne publikacje wydane przez CILP

Utrwalenie wiedzy przyrodniczej najlepiej udaje się w praktyce. Posłużą temu wydane ostatnio klucz do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych Czyj to liść? i klucz do rozpoznawania porostów Jakim powietrzem oddycham? – ten ostatni szczególnie aktualny w kontekście walki ze smogiem.

Dla miłośników przyrody i turystyki oferujemy szereg ciekawych tytułów: Jak obserwować dzikie zwierzęta w lesie, Moje spotkania ze zwierzętami, Kalendarz leśnej przyrody; a w serii przewodników „Warto zobaczyć w Lasach Państwowych” pozycje: Mazury i Suwalszczyzna, Wielkopolska, Ogrody botaniczne i arboreta leśne, Roztocze i Kotlina Sandomierska oraz Ziemia Lubuska. Na szczególną uwagę zasługuje oczekiwana w kręgach miłośników survivalu i bushcraftu publikacja Leśny survival, która w oryginalny sposób zachęca do odważniejszego korzystania z lasów i ich bogactwa, jednocześnie przestrzegając przed lekkomyślnym zachowaniem i nieznajomością obowiązujących przepisów.

Nie zapominamy też o najmłodszych, dla których wydaliśmy kolorowanki, a wśród nich Rysowanki-malowanki. Leśne zwierzęta. Wyszliśmy także naprzeciw oczekiwaniom edukatorów leśnych, którzy są prawdziwą skarbnicą pomysłów na gry i zabawy dla dzieci. Tak powstała seria „Z lasem przez cały rok”, czyli zestaw czterech książek wypełnionych ćwiczeniami edukacyjnymi, ale z uwzględnieniem cyklicznych zmian zachodzących w przyrodzie.

Autorami są nasi doświadczeni edukatorzy, a zagadnienia obejmują poznawanie lasu, zadania przyrodnicze i, co najważniejsze, poznawanie pracy leśnika. Niezwykle barwna seria, pełna zabaw, łamigłówek, rebusów i pięknych wierszyków do zapamiętywania i cytowania. Różnorodność i ciekawa forma publikacji z pewnością nie pozwolą małemu czytelnikowi na odłożenie książki, dopóki nie wykona wszystkich zadań.

Lasy Państwowe to sprawny administrator lasów, które są własnością nas wszystkich. Swą działalność i jej wyniki corocznie przedstawiają w Raporcie o stanie lasów - także wydawanym  nakładem CILP. Dbamy, aby nasze wyniki docierały do jak najszerszego odbiorcy, dlatego dane statystyczne z Raportu ujmujemy w skróconej formie w wydawanych corocznie folderach Lasy Państwowe w liczbach, Lasy w Polsce i Dla lasu. Dla ludzi.

Prócz nich wydajemy ulotki i broszury informujące o bieżących działaniach PGL LP, jak również stanowiące informacyjne wsparcie dla konferencji, branżowych spotkań, sympozjów naukowych czy paneli eksperckich organizowanych wspólnie z Ministerstwem Środowiska i innymi instytucjami. Natomiast tym, którzy chcieliby bliżej poznać zawód leśnika, proponujemy świetną książkę Rok leśniczego, autorstwa leśnika-pasjonata Jarosława Szałaty, a jako lektury uzupełniające Borowi służyć będę, Pozytywnie zakręceni oraz folder Skąd się wzięli leśnicy.