Wydawca treści Wydawca treści

Głos Lasu

„Głos Lasu” to bezpłatny miesięcznik dla pracowników Lasów Państwowych. Ukazuje się od 1970 r. Wydawany jest w nakładzie 16,5 tys. egzemplarzy. Dociera do wszystkich jednostek i pracowników PGL LP.

W tym liczącym 48 stron magazynie można znaleźć informacje na temat aktualnych wydarzeń w Lasach Państwowych, spraw pracowniczych, a także porady i artykuły fachowe. Służy do komunikacji wewnętrznej w LP.

Archiwum „Głosu Lasu" od 2012 r. (PDF)

Naszym czytelnikom proponujemy cykliczne rubryki (Wywiad, W LP, Akademia Leśnika, Krok po kroku, W terenie, Wytnij i zachowaj, L@s opinii, Niezbędnik pracownika, Leśnik z pasją, Kadry, Kartka z podróży, Z języka leśnika, Publikacje, Moja osada), które są publikowane jeśli nie w każdym, to w zdecydowanej większości numerów. Niektóre (Technika w lesie, Pożegnania, Las i historia, Wspólne działania, Lasy na świecie, Spotkaliśmy się w…, Krzyżówka) ukazują się okazjonalnie, w zależności od potrzeb i sytuacji. Ciągle też pojawiają się nowe pomysły. Dzięki tej elastyczności i różnorodności pismo się rozwija, a także ma stałych, usatysfakcjonowanych z podejmowanych tematów czytelników. Znajdujemy też w naszym gronie pasjonatów. Nie tylko ich przedstawiamy na łamach naszego czasopisma, lecz także staramy się propagować ich twórczość. Pomysł wydania płyty „Leśna kolęda" z kolędami nagranymi przez grupę pracowników LP i dołączenia jej do grudniowego numeru w 2013 r. spotkał się z aprobatą pracowników.


W 2013 roku „Głos Lasu" zdobył nagrodę Złote Szpalty w konkursie Szpalty Roku, przeznaczonym dla wydawnictw firmowych. Jury konkursu uznało miesięcznik za najlepszy magazyn dla pracowników w Polsce. „Głos Lasu" nagrodzono za „efektowne przedstawienie życia lasu oraz poetykę tytułów".

Kontakt do gazety: glos.lasu@cilp.lasy.gov.pl

Redakcja

Artur Rutkowski – redaktor naczelny
tel. 22 112 02 91
kom. 600 803 107
e-mail: a.rutkowski@cilp.lasy.gov.pl

Małgorzata Haze - sekretarz redakcji
tel. 22 185 53 77
e-mail: malgorzata.haze@cilp.lasy.gov.pl

Bogumiła Grabowska - redaktor
tel. 22 185 53 78
e-mail: bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl

Jerzy Drabarczyk - redaktor
tel. 22 185 53 74
e-mail: j.drabarczyk@cilp.lasy.gov.pl

Tomasz Esman - redaktor
tel. 22 185 53 66
e-mail: tomasz.esman@cilp.lasy.gov.pl


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rusz do lasu z zielonym kluczem

Rusz do lasu z zielonym kluczem

„Czyj to liść?" to bardzo praktyczna broszura, która ułatwi rozpoznawanie drzew i krzewów leśnych. Publikacja ta została wydana przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Publikacja jest dwustronna, ma formę niedużej mapy. Ci, którzy wybierają się na rodzinną wycieczkę do lasu docenią jej niewielkie rozmiary.

Po jednej stronie znajdują się fotografie 23 gatunków drzew, przy każdym z nich zamieszczono także zdjęcia liści i owoców.

Po drugiej stronie broszury zamieszczono klucz do rozpoznawania drzew oraz pięć ramek „ściągawek", z  których możemy się dowiedzieć jakie są różnice pomiędzy kolcem a cierniem, czy też jakie są brzegi liści.

Zobacz pozostałe publikacje CILP

W broszurce znajdują się również ciekawostki dotyczące polskich lasów. W polskich lasach rośnie 38 gatunków drzew (31 liściastych i siedem iglastych). Jednak to sosna jest królową lasów, rośnie na ponad połowie powierzchni zalesionej w Polsce.
Wbrew powszechnej opinii lasów w Polsce przybywa. Obecnie zajmują one niemal jedną trzecią kraju, po II wojnie światowej było ich o ok. 10 proc. mniej (21 proc.).

Autorką tej ciekawej i praktycznej publikacji jest Dagny Nowak-Staszewska z Nadleśnictwa Karnieszewice.
„Czyj to liść?" to tegoroczna nowość wydawnicza Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Każdego roku CILP wydaje około 30 różnego rodzaju publikacji, zarówno tych przeznaczonych dla profesjonalistów, jak i osób niezwiązanych zawodowo z leśnictwem.
Nakładem CILP ukazał się np. przewodnik „Warto zobaczyć w Lasach Państwowych. Ogrody botaniczne i arboreta leśne", „Magiczne drewno" oraz „Moje spotkania ze zwierzętami" oraz „Krzewmy krzewy".