Wydawca treści Wydawca treści

Głos Lasu

„Głos Lasu” to bezpłatny miesięcznik dla pracowników Lasów Państwowych. Ukazuje się od 1970 r. Wydawany jest w nakładzie 16,5 tys. egzemplarzy. Dociera do wszystkich jednostek i pracowników PGL LP.

W tym liczącym 48 stron magazynie można znaleźć informacje na temat aktualnych wydarzeń w Lasach Państwowych, spraw pracowniczych, a także porady i artykuły fachowe. Służy do komunikacji wewnętrznej w LP.

Archiwum „Głosu Lasu" od 2012 r. (PDF)

Naszym czytelnikom proponujemy cykliczne rubryki (Wywiad, W LP, Akademia Leśnika, Krok po kroku, W terenie, Wytnij i zachowaj, L@s opinii, Niezbędnik pracownika, Leśnik z pasją, Kadry, Kartka z podróży, Z języka leśnika, Publikacje, Moja osada), które są publikowane jeśli nie w każdym, to w zdecydowanej większości numerów. Niektóre (Technika w lesie, Pożegnania, Las i historia, Wspólne działania, Lasy na świecie, Spotkaliśmy się w…, Krzyżówka) ukazują się okazjonalnie, w zależności od potrzeb i sytuacji. Ciągle też pojawiają się nowe pomysły. Dzięki tej elastyczności i różnorodności pismo się rozwija, a także ma stałych, usatysfakcjonowanych z podejmowanych tematów czytelników. Znajdujemy też w naszym gronie pasjonatów. Nie tylko ich przedstawiamy na łamach naszego czasopisma, lecz także staramy się propagować ich twórczość. Pomysł wydania płyty „Leśna kolęda" z kolędami nagranymi przez grupę pracowników LP i dołączenia jej do grudniowego numeru w 2013 r. spotkał się z aprobatą pracowników.


W 2013 roku „Głos Lasu" zdobył nagrodę Złote Szpalty w konkursie Szpalty Roku, przeznaczonym dla wydawnictw firmowych. Jury konkursu uznało miesięcznik za najlepszy magazyn dla pracowników w Polsce. „Głos Lasu" nagrodzono za „efektowne przedstawienie życia lasu oraz poetykę tytułów".

Kontakt do gazety: glos.lasu@cilp.lasy.gov.pl

Redakcja

Artur Rutkowski – redaktor naczelny
tel. 22 112 02 91
kom. 600 803 107
e-mail: a.rutkowski@cilp.lasy.gov.pl

Małgorzata Haze - sekretarz redakcji
tel. 22 185 53 77
e-mail: malgorzata.haze@cilp.lasy.gov.pl

Bogumiła Grabowska - redaktor
tel. 22 185 53 78
e-mail: bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl

Jerzy Drabarczyk - redaktor
tel. 22 185 53 74
e-mail: j.drabarczyk@cilp.lasy.gov.pl

Tomasz Esman - redaktor
tel. 22 185 53 66
e-mail: tomasz.esman@cilp.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienna odsłona trzeciej edycji Grand Prix Biegam, bo lubię Lasy!

Jesienna odsłona trzeciej edycji Grand Prix Biegam, bo lubię Lasy!

W niedzielę 22 października w uroczysku Zimne Doły pod Warszawą wystartuje jesienna odsłona akcji „Biegam, bo lubię Lasy”.

Na starcie pojawi się 400 biegaczy i 50 pasjonatów nordic-walking. W pięknej leśnej atmosferze rywalizować będą na dystansach 5 i 10 kilometrów. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg Sport Generacja.

Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11:00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów.

Jednak bieg to niejedyna atrakcja czekająca na odwiedzających w tym dniu Zimne Doły. Dla swoich gości leśnicy przygotowali również dużą dawkę wiedzy o lesie przekazywanej w interesujący i aktywny sposób.

Jesień to dla leśników pracowity okres. Nasze działania skupiają się m.in. na przygotowaniach do kolejnego roku. Wykorzystując biologię owadów leśnych, które okres od późnej jesieni do wiosny spędzają w szczelinach kory, ściółce lub glebie w postaci larw, poczwarek, czy złóż jaj – możemy określić ich liczebność i na tej podstawie określić prawdopodobne zagrożenie w kolejnym roku.

Uczestnicy i goście jesiennej edycji „Biegam, bo lubię Lasy” będą mieli okazję dowiedzieć się, co leśnicy robią by poznać niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu lasów. Jako przykład posłużą wykonywane co roku jesienne poszukiwania szkodników sosny.

Chętni będą mogli pod okiem leśników przeszukać fragment ściółki, obejrzeć owady w niej zimujące i poznać ich rolę w ekosystemie leśnym.

Atrakcją jesiennej odsłony Biegu będzie spotkanie z sokolnikiem i jego podopiecznymi – ptakami szponiastymi. Nasz gość opowie o ich biologii, znaczeniu dla przyrody oraz pracy jaką mogą wykonać dla człowieka. Pamiątką ze spotkania z sokolnikiem może być zdjęcie z jednym z ptaków oraz wrażenia jakie pozostawi po sobie pokaz lotów skrzydlatych drapieżników.

Tegoroczna jesień jest szczególnie łaskawa dla grzybiarzy. Trwający wciąż wysyp grzybów jest doskonałą okazją do wizyty w lesie. By utrwalić zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego grzybobrania, a także przybliżyć gościom inne dary lasu, leśnicy przygotowali specjalne stanowisko, na którym wszyscy chętni będą mogli spróbować przetworów z owoców leśnych, otrzymają również sprawdzone przepisy pozwalające przygotować je w domu.

Serdecznie zapraszamy po dużą dawkę czystego powietrza, endorfin i pozytywnej energii okraszone ciekawą wiedzą o lasach.

22 października, Zimne Doły pod Warszawą.

Wstęp wolny!