Wydawca treści Wydawca treści

Głos Lasu

„Głos Lasu” to bezpłatny miesięcznik dla pracowników Lasów Państwowych. Ukazuje się od 1970 r. Wydawany jest w nakładzie 16,5 tys. egzemplarzy. Dociera do wszystkich jednostek i pracowników PGL LP.

W tym liczącym 48 stron magazynie można znaleźć informacje na temat aktualnych wydarzeń w Lasach Państwowych, spraw pracowniczych, a także porady i artykuły fachowe. Służy do komunikacji wewnętrznej w LP.

Archiwum „Głosu Lasu" od 2012 r. (PDF)

Naszym czytelnikom proponujemy cykliczne rubryki (Wywiad, W LP, Akademia Leśnika, Krok po kroku, W terenie, Wytnij i zachowaj, L@s opinii, Niezbędnik pracownika, Leśnik z pasją, Kadry, Kartka z podróży, Z języka leśnika, Publikacje, Moja osada), które są publikowane jeśli nie w każdym, to w zdecydowanej większości numerów. Niektóre (Technika w lesie, Pożegnania, Las i historia, Wspólne działania, Lasy na świecie, Spotkaliśmy się w…, Krzyżówka) ukazują się okazjonalnie, w zależności od potrzeb i sytuacji. Ciągle też pojawiają się nowe pomysły. Dzięki tej elastyczności i różnorodności pismo się rozwija, a także ma stałych, usatysfakcjonowanych z podejmowanych tematów czytelników. Znajdujemy też w naszym gronie pasjonatów. Nie tylko ich przedstawiamy na łamach naszego czasopisma, lecz także staramy się propagować ich twórczość. Pomysł wydania płyty „Leśna kolęda" z kolędami nagranymi przez grupę pracowników LP i dołączenia jej do grudniowego numeru w 2013 r. spotkał się z aprobatą pracowników.


W 2013 roku „Głos Lasu" zdobył nagrodę Złote Szpalty w konkursie Szpalty Roku, przeznaczonym dla wydawnictw firmowych. Jury konkursu uznało miesięcznik za najlepszy magazyn dla pracowników w Polsce. „Głos Lasu" nagrodzono za „efektowne przedstawienie życia lasu oraz poetykę tytułów".

Kontakt do gazety: glos.lasu@cilp.lasy.gov.pl

Redakcja

Artur Rutkowski – redaktor naczelny
tel. 22 112 02 91
kom. 600 803 107
e-mail: a.rutkowski@cilp.lasy.gov.pl

Małgorzata Haze - sekretarz redakcji
tel. 22 185 53 77
e-mail: malgorzata.haze@cilp.lasy.gov.pl

Bogumiła Grabowska - redaktor
tel. 22 185 53 78
e-mail: bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl

Jerzy Drabarczyk - redaktor
tel. 22 185 53 74
e-mail: j.drabarczyk@cilp.lasy.gov.pl

Tomasz Esman - redaktor
tel. 22 185 53 66
e-mail: tomasz.esman@cilp.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ruszyła kampania informacyjna o COP24

Ruszyła kampania informacyjna o COP24

Lasy oraz ich rola w ograniczeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych będą głównym tematem zbliżającego się światowego szczytu klimatycznego. To ważne międzynarodowego spotkanie odbędzie się w grudniu w Polsce. Właśnie powstała strona dotycząca tego wydarzenia.

Corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) to najważniejsze wydarzenie w ramach procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych.

    Odwiedź stronę www.klimat.lasy.gov.pl

Przedstawiciele wszystkich stron Konwencji, czyli 196 państw i Unii Europejskiej, spotykają się, aby negocjować i podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu jak i samej Konwencji.

Gospodarzem najbliższego zgromadzenia, które potrwa od 3 do 14 grudnia w Katowicach, będzie Polska. Zgodnie z procedurami konwencji klimatycznej ONZ funkcję prezydenta już pierwszego dnia szczytu COP24 przejmie reprezentant Polski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka.

Będzie to równoznaczne z objęciem przez Polskę rocznej prezydencji w procesie negocjacji klimatycznych ONZ.

Z perspektywy Lasów Państwowych istotne jest, że podczas tej konferencji ma zostać przyjęty pełen pakiet wdrażający porozumienie paryskie.

Zgodnie z zapisami Protokołu z Kioto oraz wspomnianego porozumienia, ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu może nastąpić poprzez działania na rzecz zmniejszenia emisji, jak i zwiększonego pochłaniania gazów cieplarnianych, np. przez odpowiednio zagospodarowane drzewostany.

Dlatego też podczas COP24 prezentowany będzie m.in. projekt Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW), który ma na celu wsparcie dla neutralności emisyjnej poprzez poprawę bilansu dwutlenku węgla w atmosferze, jako jednego z głównych gazów cieplarnianych.

Kampania informacyjna już wystartowała, komplet informacji o ochronie klimatu, projekcie LGW jak i o szczycie klimatycznym w Katowicach można znaleźć w nowo utworzonej stronie www.klimat.lasy.gov.pl, prowadzonej wspólnie przez zespół projektowy Leśnych Gospodarstw Węglowych, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Zakładu Informatyki Lasów Państwowych.