Wydawca treści Wydawca treści

Głos Lasu

„Głos Lasu” to bezpłatny miesięcznik dla pracowników Lasów Państwowych. Ukazuje się od 1970 r. Wydawany jest w nakładzie 16,5 tys. egzemplarzy. Dociera do wszystkich jednostek i pracowników PGL LP.

W tym liczącym 48 stron magazynie można znaleźć informacje na temat aktualnych wydarzeń w Lasach Państwowych, spraw pracowniczych, a także porady i artykuły fachowe. Służy do komunikacji wewnętrznej w LP.

Archiwum „Głosu Lasu" od 2012 r. (PDF)

Naszym czytelnikom proponujemy cykliczne rubryki (Wywiad, W LP, Akademia Leśnika, Krok po kroku, W terenie, Wytnij i zachowaj, L@s opinii, Niezbędnik pracownika, Leśnik z pasją, Kadry, Kartka z podróży, Z języka leśnika, Publikacje, Moja osada), które są publikowane jeśli nie w każdym, to w zdecydowanej większości numerów. Niektóre (Technika w lesie, Pożegnania, Las i historia, Wspólne działania, Lasy na świecie, Spotkaliśmy się w…, Krzyżówka) ukazują się okazjonalnie, w zależności od potrzeb i sytuacji. Ciągle też pojawiają się nowe pomysły. Dzięki tej elastyczności i różnorodności pismo się rozwija, a także ma stałych, usatysfakcjonowanych z podejmowanych tematów czytelników. Znajdujemy też w naszym gronie pasjonatów. Nie tylko ich przedstawiamy na łamach naszego czasopisma, lecz także staramy się propagować ich twórczość. Pomysł wydania płyty „Leśna kolęda" z kolędami nagranymi przez grupę pracowników LP i dołączenia jej do grudniowego numeru w 2013 r. spotkał się z aprobatą pracowników.


W 2013 roku „Głos Lasu" zdobył nagrodę Złote Szpalty w konkursie Szpalty Roku, przeznaczonym dla wydawnictw firmowych. Jury konkursu uznało miesięcznik za najlepszy magazyn dla pracowników w Polsce. „Głos Lasu" nagrodzono za „efektowne przedstawienie życia lasu oraz poetykę tytułów".

Kontakt do gazety: glos.lasu@cilp.lasy.gov.pl

Redakcja

Artur Rutkowski – redaktor naczelny
tel. 22 112 02 91
kom. 600 803 107
e-mail: a.rutkowski@cilp.lasy.gov.pl

Małgorzata Haze - sekretarz redakcji
tel. 22 185 53 77
e-mail: malgorzata.haze@cilp.lasy.gov.pl

Bogumiła Grabowska - redaktor
tel. 22 185 53 78
e-mail: bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl

Jerzy Drabarczyk - redaktor
tel. 22 185 53 74
e-mail: j.drabarczyk@cilp.lasy.gov.pl

Tomasz Esman - redaktor
tel. 22 185 53 66
e-mail: tomasz.esman@cilp.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowe „Echa Leśne”

Zimowe „Echa Leśne”

Zimowy numer „Ech Leśnych” już jest dostępny w wersji na tablety oraz tradycyjnej, papierowej.

W tym numerze tematem okładkowym jest basia, czyli lubiana wiewiórka pospolita. Niestety, od kilku lat ten rodzimy gryzoń ma spore kłopoty. Wszystko przez jej kuzynkę zza Oceanu. Więcej o konkurencji pomiędzy tymi gatunkami w tekście Pawła Oglęckiego „Basia w opałach”.

W tym samym dziale – Zwierzyniec – można przeczytać artykuł Grzegorza Okołowa o wpływie zimy na zmianę menu zwierząt („Kiedy nie ma, co się lubi…”).

Natomiast w „Sosna rządzi" Bogumiła Grabowska odpowiada na pytanie, dlaczego sosna jest królową polskich lasów. Czytelnik nie tylko znajdzie odpowiedź na to pytanie, ale także odkryje piękno borów sosnowych, ich bogactwo i dowie się, dlaczego niektóre z nich zostały wpisane do sieci Natura 2000.


Tomasz Kłosowski w „Hejnale wśród zamieci” (dział Dzika Polska) opowie niezwykła historię o gatunku ptaków, który do tej pory uchodził za przykład ostrożności i nieufności wobec człowieka. Żurawie coraz bardziej zaskakują zmianą swojego zachowania. Stają się coraz mniej płochliwe oraz coraz częściej pozostają na okres zimy w Polsce. Szczególnie na zachodzie kraju, tam gdzie zimy są łagodniejsze można zaobserwować stada żurawi.

Zagadkę kropek, pasków i tablic w lesie wyjaśnia Jarosław Szałata w dziale Człowiek i las.

W tym samym dziale w tekście Bogumiły Grabowskiej można przeczytać tekst o Straży Leśnej, dowiedzieć się, czym zajmują się strażnicy leśni, jakie są ich obowiązki oraz uprawnienia.

W Głośnym Echem powrócimy do Puszczy Białowieskiej. Krzysztof Fronczak w „Szachach białowieskich” wyjaśnia, jak Puszcza stała się zakładnikiem politycznych rozgrywek.

Maciej Kupś w tekście „Gatunek a przeznaczenie” (dział Świat z drewna) zdradza tajniki stolarki. Wyjaśnia, który gatunek drewna, do czego można użyć, co można zrobić z sosny, co z lipy bądź brzozy.

Pobierz na iPada lub iPhone'a

Poza tym w numerze:

Co słychać?

 • Wieści z lasu   

Nasz gość

 • Od serca do serca 

Z Krzysztofem Gosztyłą rozmawiamy o aktorskim rzemiośle

Zwierzyniec

 • Ich pierwsza zima 

Nie wszystkie doczekają wiosny

W zielonej szacie

Pobierz aktualny numer kwartalnika

 • Świat bez śniegu 

Po co przyrodzie biała czapka?

 • Drzewna skórka

Kora korze nie równa

Człowiek i las

 • Narodziny pomnika 

Zanim zapadnie decyzja

 • Trudna sztuka 

Góry dają popalić

Życie z pasją

 • Ptasznik z Warszawy 

Hobby, które stało się zawodem

Cudze chwalicie

 • Z widokiem na góry 

Pogórze Gubałowskie zaprasza

W rytmie natury

 • O nartach słów kilka  

Zanim zostaniesz mistrzem

Świat z drewna

Wcześniejsze wydania do czytania online

 • Dobra energia  

Dokładamy do pieca

Z aparatem w knieję

 • Jak klejnoty  

Fotograficzne przygody

Inspiracje

 • Pani na Wonnym Wzgórzu

Kompozycje Natalii Tejs

Smaki natury

 •  Na dobry rok

O symbolice świątecznych potraw

Archiwum

 • Z archiwum „Ech Leśnych”