Wydawca treści Wydawca treści

Las Rysia eRysia

Leśny Wortal Edukacyjny www.erys.pl jest przedsięwzięciem Lasów Państwowych współfinansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przygotowano go z myślą o dzieciach i młodzieży.

Tematem Wortalu jest las jako złożony, bogaty ekosystem, czynnik kształtowania klimatu Ziemi oraz obiekt ochrony i zrównoważonej gospodarki człowieka. Ma na celu prezentację wiedzy dotyczącej ekosystemów leśnych i pracy leśnika przekazywanej za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych. Autorami treści umieszczonych na stronach Wortalu są pracownicy nadleśnictw LP zajmujący się edukacją (także z wykorzystaniem elementów multimedialnych i Internetu).

Co zawiera?

  • Leśnoteka – czyli multimedialną encyklopedię, a w niej opisy najważniejszych gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów i roślin żyjących w polskich lasach, wzbogacone o zdjęcia, nagrania głosów i filmy.
  • Gry i prezentacje – są źródłem zarówno rozrywki, jak i wiedzy, a tematy związane z lasem. Wprowadzają w życie lasu i jego mieszkańców, a także obrazują i wyjaśniają działania człowieka w lesie. Wyjaśniają trudne pojęcia z zakresu leśnictwa i pomagają zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie. Ta część zawiera również prezentacje multimedialne o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.
  • Słownik – pozwala sprawdzić znaczenie słów używanych przez przyrodników i leśników.
  • Blog leśniczego – praca leśnika i jego codzienne życie opisane przez prawdziwego leśniczego.
  • Blog „Skrzydlate myśli" – blog przyrodnika, pełen anegdot o mieszkańcach leśnych ostępów
  • Blog edukatora – z praktyki edukatora leśnego;
  • Galerię – miejsce na fotografie przyrodnicze dzieci. Każde zdjęcie fotograf stara się skomentować i podpowiedzieć, co zrobić, by było ono jeszcze piękniejsze. Prezentowane prace biorą udział w konkursie fotograficznym.

W 2009 r. portal eRysia zdobył nagrodę Webstar. Został uznany przez internautów za najlepszą stronę w kategorii Edukacja i praca.

W serwisie dla nauczycieli zostały zamieszczone:

Wortal może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno podczas zajęć w szkołach na lekcjach biologii czy przyrody, jak również podczas zajęć prowadzonych przez ośrodki edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

Kontakt: erys@erys.pl.