Aktualności Aktualności

Jesienna odsłona trzeciej edycji Grand Prix Biegam, bo lubię Lasy!

W niedzielę 22 października w uroczysku Zimne Doły pod Warszawą wystartuje jesienna odsłona akcji „Biegam, bo lubię Lasy”.

Na starcie pojawi się 400 biegaczy i 50 pasjonatów nordic-walking. W pięknej leśnej atmosferze rywalizować będą na dystansach 5 i 10 kilometrów. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg Sport Generacja.

Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11:00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów.

Jednak bieg to niejedyna atrakcja czekająca na odwiedzających w tym dniu Zimne Doły. Dla swoich gości leśnicy przygotowali również dużą dawkę wiedzy o lesie przekazywanej w interesujący i aktywny sposób.

Jesień to dla leśników pracowity okres. Nasze działania skupiają się m.in. na przygotowaniach do kolejnego roku. Wykorzystując biologię owadów leśnych, które okres od późnej jesieni do wiosny spędzają w szczelinach kory, ściółce lub glebie w postaci larw, poczwarek, czy złóż jaj – możemy określić ich liczebność i na tej podstawie określić prawdopodobne zagrożenie w kolejnym roku.

Uczestnicy i goście jesiennej edycji „Biegam, bo lubię Lasy” będą mieli okazję dowiedzieć się, co leśnicy robią by poznać niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu lasów. Jako przykład posłużą wykonywane co roku jesienne poszukiwania szkodników sosny.

Chętni będą mogli pod okiem leśników przeszukać fragment ściółki, obejrzeć owady w niej zimujące i poznać ich rolę w ekosystemie leśnym.

Atrakcją jesiennej odsłony Biegu będzie spotkanie z sokolnikiem i jego podopiecznymi – ptakami szponiastymi. Nasz gość opowie o ich biologii, znaczeniu dla przyrody oraz pracy jaką mogą wykonać dla człowieka. Pamiątką ze spotkania z sokolnikiem może być zdjęcie z jednym z ptaków oraz wrażenia jakie pozostawi po sobie pokaz lotów skrzydlatych drapieżników.

Tegoroczna jesień jest szczególnie łaskawa dla grzybiarzy. Trwający wciąż wysyp grzybów jest doskonałą okazją do wizyty w lesie. By utrwalić zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego grzybobrania, a także przybliżyć gościom inne dary lasu, leśnicy przygotowali specjalne stanowisko, na którym wszyscy chętni będą mogli spróbować przetworów z owoców leśnych, otrzymają również sprawdzone przepisy pozwalające przygotować je w domu.

Serdecznie zapraszamy po dużą dawkę czystego powietrza, endorfin i pozytywnej energii okraszone ciekawą wiedzą o lasach.

22 października, Zimne Doły pod Warszawą.

Wstęp wolny!


Polecamy Polecamy