Aktualności Aktualności

Wakacyjne „Echa Leśne”

Kolejny numer „Ech Leśnych" jest już dostępny. Jak zwykle czytelnicy znajdą dużo ciekawych tekstów opisujących świat zwierząt i roślin.

Do lektury tego numery kwartalnika zachęca…rybołów. W tekście okładkowym „Pragmatyczny łowca" Adam Robiński opisuje zwyczaje tych niezwykłych ptaków szponiastych. Dlaczego niezwykłych? Po pierwsze, są to ptaki rzadkie i będące pod ochroną, po drugie, ich polowanie bardziej przypomina taniec niż brutalną walkę.
Warto dodać, że o polską populację tego gatunku troszczą się również leśnicy.

„Czy tylko instynkt?" to bardzo ciekawy tekst, który można znaleźć w dziale Zwierzyniec. Paweł Oglęcki zastanawia się, czy zwierzęta potrafią myśleć abstrakcyjnie, czy odczuwają miłość i smutek, czy raczej za ich zachowanie dopowiada jedynie instynkt.

W kolejnym tekście z tego działu możemy przeczytać o jaszczurkach.  Te niepozorne zwierzęta w większości wywołują sympatie, w przeciwieństwie do węży czy aligatorów, czyli innych przedstawicieli gadów („Sympatyczne i zwinne").

Natomiast w dziale Dzika Polska  Tomasz Kłosowski („Storczykowi na odsiecz") opisuje rosnące w Polsce storczyki, czyli orchidee. Co ciekawe, rośliny te goszczą niewiele dłużej niż ludzie, a to oznacza, że należą do najmłodszych przedstawicieli świata roślin. Storczyki są także roślinami, którym pomaga człowiek. A dokładnie naukowcy z Uniwersytetu Białostockiego, którzy prowadzą działania mające ochronić populację storczyków, m.in. za pomocą delikatnych patyczków przenoszą pyłkowiny zwiększając liczbę zapylonych kwiatów, czy te z obsadzają orchidee innymi kwiatami, mającymi zwabić zapylaczy.

W dziale Człowiek i las czytelnicy znajdą tekst o lasach naturalnych („Lasy jak z paleolitu"). 

W dziale Głośnym Echem warto przeczytać artykuł „Co z tymi ptakami?".  Mateusz Grzębkowski na fali ostatniej dyskusji o pracach w lesie podczas okresu lęgowego ptaków, przygląda się skrzydlatej braci. Okazuje się, że gatunki zamieszkujące tereny leśne mają się znacznie lepiej od tych, które są związane z polami i łąkami. Obecnie w Lasach Państwowych prowadzony jest także projekt, w ramach którego badany jest wpływ gospodarki leśnej na wybrane gatunki ptaków zamieszkujących lasy na nizinie. Realizują go m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytut Zoologii PAN.

Ponadto w tym numerze:

NASZ GOŚĆ

 • Mój szlak na Mazury
  Andrzeja Grabarczyka sposób na życie  

W ZIELONEJ SZACIE

Kwartalnik Echa Leśne"
Dostępny jest bezpłatnie w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych i wypoczynkowych LP, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz schroniskach młodzieżowych.

 • Cuda na liściu
  Galasy, plamki,  tunele
 • Czerwono-czarna uczta  
  Jeżyna znana i nieznana
 • Rządzą geny!
  Tajemnice długowieczności drzew

CZŁOWIEK I LAS

 • Leśne słówka
  Fachowy język bywa trudny
 • Łażąc po Puszczy Bukowej
  Pod Szczecinem bez zmian
 • Misja w Chodliku
  Kurhany pośród drzew

ŻYCIE Z PASJĄ

 • Panienka z miasta
  Obrączki, ale nie ślubne

CUDZE CHWALICIE…

 • Na helskich wydmach
  Tu kiedyś stały armaty

W RYTMIE NATURY

 • Obudź w sobie skauta
  Hotel ci nie potrzebny

ŚWIAT Z DREWNA

 • Od nasiona do ołtarza
  Mistrzowskie dzieło Wita Stwosza

Z APARATEM W KNIEJĘ

 • (Wy)mowa chmur
  Fotograficzne przygody

INSPIRACJE

 • Mieć odwagę w wyobraźni
  Cudeńka Emila

 


Polecamy Polecamy