Lista aktualności Lista aktualności

Akcja #sadziMY odniosła sukces

Para prezydencka 21 maja podziękowała leśnikom za zaangażowanie w ogólnopolską akcję #sadziMY, która odbyła się w całym kraju 26 kwietnia. - Akcja #sadziMY, z akcentem na wielkie „MY”, odniosła bardzo duży sukces – podkreśliła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

W ramach zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę i przygotowanej przez Lasy Państwowe, Kancelarię Prezydenta RP i Ministerstwo Środowiska akcji #sadziMY w biurach wszystkich 430 nadleśnictw LP w kraju 26 kwietnia leśnicy rozdawali sadzonki wszystkim chętnym, by posadzić drzewka na swoich działkach czy w ogrodach. Jednocześnie formalna inauguracja nastąpiła tego samego dnia na terenie leśnictwa Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, gdzie z udziałem pary prezydenckiej ok. 1300 osób odnawiało powierzchnię 100 ha – jedną z wielu zniszczonych przez „huragan stulecia” w sierpniu 2017 r.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim podsumowującym całe przedsięwzięcie wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i służb mundurowych, których członkowie uczestniczyli w sadzeniu ok. 300 tys. dębów szypułkowych na wspomnianym terenie poklęskowym w Nadleśnictwie Rytel: Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Straży Granicznej, Policji, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Środowiska, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa RP, Niezależnego Kręgu  Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”, Niezależnego Zrzeszenie Studentów, Ligi Ochrony Przyrody, Lasy Państwowych oraz Technikum Leśnego w Tucholi.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny przedstawił na wstępie informację o przebiegu i efektach całego przedsięwzięcia. – W dniu akcji leśnicy w całym kraju rozdali w sumie 116 479 sadzonek drzew różnych gatunków. Odzew był fantastyczny, akcja odbiła się szerokim echem. Większość sadzonek znalazła nowych właścicieli dosłownie w kilka godzin po otwarciu biur nadleśnictw, a media społecznościowe zapełniły się zdjęciami i nagraniami  od osób pokazujących zasadzone już drzewka – mówił Konieczny.

Pierwsza dama, wracając do inauguracji w Nadleśnictwie Rytel, przypomniała, że wspólne sadzenie na terenie poklęskowym było też poświęcone pamięci dwóch harcerek, które zginęły w lesie koło miejscowości Suszek podczas nawałnicy w sierpniu 2017 r. - Wszyscy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu z potrzeby serca, a każdy sadził las z myślą o przyszłych pokoleniach. To, że działaliśmy wspólnie, jest optymistycznym akcentem. Z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość i stopniowo, konsekwentnie zabliźniać rany powstałe w przyrodzie – dodała Agata Kornhauser-Duda. 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił z kolei ważną rolę, jaką Lasy Państwowe spełniają w zarządzaniu polskimi lasami. - Uśmiecham się, bo 26 kwietnia rozdaliśmy rodakom ponad 116 tys. sadzonek, warto jednak pamiętać, że leśnicy rocznie sadzą pół miliarda nowych drzew, więc to na razie jeszcze mały wysiłek w porównaniu z tym, co robią Lasy Państwowe, przedsiębiorstwa, które świetnie gospodarują polskimi lasami – mówił prezydent. - Bardzo byśmy chcieli, żeby akcja #sadziMY się rozwijała i mamy nadzieję, że stanie się cykliczna, tak jak Narodowe Czytanie.

Na koniec para prezydencka jeszcze raz podziękowała leśnikom i wszystkim pozostałym za zaangażowanie w kwietniową akcję. Przedstawiciele kierownictwa Lasów Państwowych przekazali zaś parze prezydenckiej okazałą sadzonkę dębu szypułkowego, poświęconą przez papieża Franciszka podczas ubiegłorocznej wizyty polskich leśników w Watykanie.