Lista aktualności Lista aktualności

Czwarta edycja akcji #sprzątaMY z udziałem pary prezydenckiej

Już po raz czwarty Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zainaugurowali akcję sprzątania lasów. W tym roku para prezydencka i wolontariusze zbierali śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka (RDLP w Olsztynie).

Wspólnie z parą prezydencką lasy w akcji wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, koła gospodyń wiejskich, harcerze oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza.

Wraz z leśnikami do lasów wyruszyli uczniowie, harcerze, mieszkańcy przyleśnych miejscowości. Każdy został wyposażony w worek i rękawice, a opiekunami grup byli leśnicy. Wspólnie przemierzali rozległy obszar Leśnictwa Goworowo, by posprzątać 70-letni drzewostan sosnowy.

Lasy Państwowe rozpoczynały akcję #sprzątaMY w 2019 roku z nadzieją, że nie będzie tylko jednorazowym zrywem, ale na stałe wpisze się w kalendarz działań na rzecz ochrony polskiej przyrody. Odbywająca się właśnie czwarta jej odsłona jest najlepszym potwierdzeniem, że założenia te udało się zrealizować w 100%.

Niestety, mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania, wywożenie wszelkich odpadów do lasów wciąż jest dużym problemem. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.

Uprzątnięcie śmieci z lasu każdego roku kosztuje Lasy Państwowe kilkanaście milionów złotych. Tylko w 2022 roku na ten cel wydawano 24,5 mln zł. Zebrane odpady – niemal 80 tys. m3 śmieci z powodzeniem wypełniłyby naczepy 1000 litrów.

Warto przypomnieć, że osoby pozostawiające śmieci w lesie nie są bezkarne, a straż leśna wykorzystuje nowoczesne technologie, by uchwycić łamiących prawo na gorącym uczynku. Art. 162.  § 1. stanowi: Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata”, którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych stanowią często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z rozpoczęcia tego wydarzenia: