Lista aktualności Lista aktualności

Czas na wyprawy z NIEMAPĄ do Puszczy Białowieskiej

Już można wyruszyć na rodzinne wycieczki z NIEMAPĄ do Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe i seria przewodników NIEMAPA przygotowały nowy, ilustrowany informator dla rodzin z dziećmi zachęcający do odkrywania tego zakątka Polski. Już w czerwcu będzie dostępna, tym razem bieszczadzka NIEMAPA.

NIEMAPA pomaga rodzinom w planowaniu wycieczek po Puszczy Białowieskiej. Przewodnik opisuje ciekawe miejsca, szlaki, sposoby na odkrywanie Puszczy z dziećmi, a nawet podpowiada, w co się bawić, żeby inspirować dzieci do uważnej obserwacji.

Dzieci znajdą w NIEMAPIE mnóstwo ciekawych szczegółów i poukrywanych w lesie zwierząt, a dorośli uśmiechną się, czytając zabawne komentarze. NIEMAPĘ tworzy zespół Mamy Projekt wspólnie z mieszkańcami i leśnikami. Przewodnik poleca tylko sprawdzone miejsca, które spodobają się rodzinom z dziećmi.

- Poprzez serię NIEMAPA NATURA chcemy pokazać rodzinom, że lasy  czy góry to miejsca wyjątkowe, pozwalające na głęboki kontakt z naturą. Warto jest je poznawać, aby lepiej je rozumieć i szanować - mówi Małgosia Żmijska, jedna z twórczyń NIEMAPY, a Joanna Studzińska, także pracująca nad puszczańską NIEMAPĄ dodaje: - Dla rodziców, którzy nie są pewni, czym zająć dziecko na kilkugodzinnej wycieczce do Puszczy przygotowałyśmy propozycje prostych zabaw i zadań angażujących całą rodzinę.

Co znajdziemy w NIEMAPIE Puszcza Białowieska? Przede wszystkim las, oczywiście. Większą część Puszczy rodziny mogą zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Rezerwat pokazowy żubrów, ciekawe uroczyska, ścieżki edukacyjne czy herbarium przygotowane przez leśników świetnie nadają się na wycieczki z dziećmi.

 

 

Natomiast Rezerwacie Białowieskiego Parku Narodowego na odwiedzających czekają liczne przyrodnicze atrakcje oraz możliwość spaceru po pałacowym parku. Atrakcją, nie tylko dla najmłodszych, będzie także przejażdżka ciuchcią, drezyną w Białowieży albo wycieczka rowerowa.

W deszczowy dzień NIEMAPA poleca Muzeum Przyrodniczo-Leśne, a w upały spływ kajakami lub wypoczynek nad Jeziorem Siemianowskim. Łakomczuchy znajdą tu przegląd smakołyków z Puszczy i okolic, dla miłośników historii ciekawa będzie wycieczka do skansenu czy szlakiem architektury drewnianej.

NIEMAPA Puszcza Białowieska to przewodnik wydany w 17 tys. egzemplarzy, dystrybuowany bezpłatnie przez lokalne nadleśnictwa. Przewodnik można też bezpłatnie pobrać ze strony www.niemapa.pl.

NIEMAPA to seria ilustrowanych przewodników dla rodzin. Dotychczas obejmowała przede wszystkim miasta, ale NIEMAPA Puszcza Białowieska to pierwszy przewodnik z nowej serii NIEMAPA NATURA powstającej we współpracy z Lasami Państwowymi.