Lista aktualności Lista aktualności

Las w wielkim mieście [Konrad Drzewiecki]

Kampinoski Park Narodowy, Las Natoliński, Las Kabacki, mnóstwo skwerów, parków i zieleńców - Warszawa posiada olbrzymią i różnorodną sieć przyrodniczą.

Jak przyroda wpływa na miasto, a jak miasto - na przyrodę? Konrad Drzewiecki "Drzewiej" w rozmowie z Pauliną Król wskazuje na problemy, wynikające z presji miasta na środowisko przyrodnicze, a także zwraca uwagę na pozytywne aspekty bliskości natury dla Warszawiaków.

Masz ochotę podyskutować? Dołącz do grupy"Między Drzewami Podcast" na Facebooku

Warto podkreślić, że Warszawa dysponuje Systemem Ekologicznej Osłony Stolicy. Składa się na niego Kampinoski Park Narodowy (od 1959 r.), Mazowiecki i Chojnowski Park Krajobrazowy i 12 rezerwatów (plus dwa poza Warszawą, ale pod nadzorem miasta). 8 spośród tych obszarów jest również obszarem Natura 2000. Warszawa jest ponadto Europejską Ostoją Ptaków i europejskim węzłem ekologicznym wg Parlamentu Europy (1999 r.). Warto podkreślić, że na atrakcyjność przyrodniczą stolicy wpływa również Wisła, która rozlewa się szeroko (nawet w niektórych miejscach na 3 km) przez całe miasto - koryto warszawskiego odcinka rzeki wynosi 31 km, a także liczne kompleksy lasów miejskich (27), parki (85) i dziesiątki zwierzyńców. To wszystko sprawia, że lasy i zieleńce stanowią 23% powierzchni Warszawy (średnia europejska to 18,5%). W Warszawie rośnie 9 milionów drzew.

Profil Drzewiej na FB

Film Konrada o Lesie Natolińskim
Lasy Miejskie Warszawa
Nadleśnictwo Chojnów
Nadleśnictwo Celestynów

Jeśli wolisz z wizją, obejrzyj na YouTube:

Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadząca: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Konrad "Drzewiej" Drzewiecki
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021