Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy wspierają potrzebujące dzieci

Ponad 10 mln zł zebrano dla małego Wojtusia Howisa, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. W ogólnopolskiej zbiórce pomagali również leśnicy, którzy wzięli udział w #GaszynChallenge. Wspierają inne chore dzieci walczące z groźnymi schorzeniami, teraz działają także dla Olusia w akcji #lesnikchallenge.

Wojtuś Howis ma 19 miesięcy, kiedy miał zaledwie sześć tygodni zdiagnozowano u niego SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni typu1.

Choroba ta osłabia i zabiera władzę w mięśniach, Wojtusiowi groziło przykucie do łóżka, z czasem nie mógłby nawet samodzielnie oddychać. Rodzice chłopca rozpoczęli walkę o jego życie. Dowiedzieli się o innowacyjnym leku, niestety terapia prowadzona w Stanach Zjednoczonych jest bardzo kosztowna. Jednorazowe podanie leku kosztuje ponad 2 mln dolarów, czyli ponad 9 mln zł.

Na portalu siepomaga.pl ruszyła zbiórka dla Wojtusia. Plany rodziców pokrzyżowała pandemia, akcja niemal ustała. W jej reaktywacji pomogła akcja wymyślona przez Marcina Topora z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaszynie. Stąd nazwa #GaszynChallenge.

Osoby biorące udział w akcji robili dziesięć pompek lub przysiady, nagrywali krótki film, publikowali go w mediach społecznościowych, a na koniec nominowali do wyzwania następne osoby, firmy lub instytucje, które wpłacały pieniądze na leczenie Wojtka.

Tak nominacja trafiła do leśników. Jako pierwsi pompowali leśnicy m.in. z nadleśnictw Strzelce Opolskie, Bielsko, Rudziniec czy Iława. Zadziałał efekt kuli śnieżnej. Z czasem w akcji brało udział coraz więcej nadleśnictw oraz instytucji związanych z Lasami Państwowymi. Po 123 dniach akcji ogłoszono sukces. Wojtuś ma na swoim koncie ponad 10 mln zł, a to oznaczało zamknięcie zbiórki.

Leśnicy postanowili prowadzić składki dla innych dzieci chorujących na SMA oraz inne schorzenia. Nominacja trafiła do Dyrekcji Generalnej LP, regionalnych dyrekcji LP, kolejnych nadleśnictw oraz zakładów krajowych LP, Ministerstwa Środowiska czy techników leśnych.

W zbiórkach pod wspólnym hasłem #GaszynChallenge wzięło udział ponad 350 nadleśnictw. Leśnicy w walce o życie wspierają m.in. Zosię, Hanię, Polę, Maję oraz Darię. Warto przypomnieć, że zbiórki dla nich oraz wielu innych ciężko chorych dzieci nadal trwają.

Leśnicy wspierają także Olusia Lewandowskiego, który choruje na SMA, a jedyną jego szansą jest leczenie terapią genową za ok. 10 mln zł. Tata Olusia jest leśnikiem z Nadleśnictwa Kaliska, to właśnie jego koledzy rozpoczęli akcję #lesnikchallenge. I tak nominację ponownie otrzymała Dyrekcja Generalna LP oraz CILP. Z tego zadania się wywiązano, wyznaczając do akcji Państwowy Instytut Geologiczny, Państwowy Instytut Badawczy oraz Białowieski Park Narodowy.