Lista aktualności Lista aktualności

Złożyli hołd powstańcom śląskim

Pamięć o bohaterach sprzed stu lat należy pielęgnować. O śląskim zrywie narodowowyzwoleńczym nie zapomniał Minister Środowiska Michał Woś, który wraz z reprezentacjami Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach złożył - w dniu 100-lecia wybuchu II Powstania Śląskiego - wiązanki w miejscach pamięci o powstańcach w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Katowicach.

- Śląskie zrywy niepodległościowe były krzykiem Ślązaków za Polską – krzykiem, dzięki któremu Śląsk jest dziś Polski. Minionym pokoleniom jesteśmy winni wdzięczność i pamięć za to poświęcenie – powiedział minister środowiska Michał Woś, składając z leśnikami Nadleśnictwa Rybnik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach kwiaty na kwaterze Powstańców Śląskich na cmentarzu komunalnym w Rybniku, gdzie spoczywa Alfons Zgrzebniok, Dowódca II Powstania Śląskiego. Minister Woś w dniu stulecia wybuchu II Powstania hołd złożył także w Wodzisławiu Śląskim na Placu Korfantego.

Przed południem szef resortu środowiska odwiedził również cmentarz przy ulicy Francuskiej w Katowicach, gdzie w asyście pocztu sztandarowego i delegacji RDLP w Katowicach złożył wiązankę na grobie Wojciecha Korfantego. Następnie Michał Woś wraz z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józefem Kubicą, w towarzystwie Pocztu Sztandarowego katowickiej dyrekcji Lasów Państwowych, wziął udział w uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przy alei Korfantego.

- Bitwa Warszawska ocaliła Polskę, a drugie Powstanie Śląskie ocaliło ten region i pomogło mu wrócić do Polski. Powstania Śląskie były momentem, kiedy mieszkańcy regionu opowiedzieli się za polską tradycją, kulturą i tożsamością pokazując tęsknotę za odradzającą się Ojczyzną. Jesteśmy im wdzięczni pamięć, szacunek i hołd dla ich postawy – powiedział minister Michał Woś.

W uroczystościach udział wzięli także marszałek województwa śląskiego  Jakub Chełstowski, przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok oraz zaproszone delegacje.