Lista aktualności Lista aktualności

Odszedł Mirosław Moskwa

Z ogromnym żalem informujemy, że w piątek 21 października zmarł nasz przyjaciel Mirosław Moskwa, wieloletni kierownik Wydziału Administracji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje.

 

 

***

 

Mirosława Moskwę poznałem w 2006 roku. Był z wykształcenia ekonomistą. Miał za sobą doświadczenie kierowania własną firmą, a także m.in. pracę w Ośrodku Edukacji Leśnej w Jedlni-Letnisku pod Radomiem, w którym mieszkał. Zdecydowałem się na przyjęcie Go do pracy w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, ponieważ gwałtownie rosła liczba zadań związanych z promocją Lasów Państwowych i potrzebny był nam ktoś, kto skutecznie zarządzałby administracją i logistyką Centrum. I Mirek świetnie się na tym stanowisku sprawdzał.

Do Jego obowiązków należało m.in. opracowywanie planów finansowo-gospodarczych CILP oraz kontrola ich realizacji, dbanie o zgodność procedur z prawem, zarządzanie mieniem CILP, organizowanie i przeprowadzanie przetargów, wsparcie logistyczne przedsięwzięć organizowanych przez CILP. Już z tego wyliczenia widać, że Mirek Moskwa zarządzał zadaniami mającymi kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania Centrum. 

Był niezwykle skuteczny. Kiedy Jerzy Buzek piastował funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, pojawił się pomysł, by w Brukseli ustawić choinkę z polskich lasów. Była to doskonała okazja do promocji polskiego modelu leśnictwa podczas uroczystego zapalenia lampek na choince. Na zorganizowanie tego przedsięwzięcia mieliśmy zaledwie trzy dni. Trzeba było wyszukać odpowiedni egzemplarz, ściąć, przetransportować do Brukseli, ustawić na miejscu uzyskując w międzyczasie wszystkie niezbędne pozwolenia, udekorować choinkę i zorganizować spotkanie promocyjne dla europarlamentarzystów. Koordynacją tych przedsięwzięć zajmował się właśnie On.

Centrum kilkukrotnie organizowało wystawy i konferencje ilustrujące bogactwo polskich lasów oraz funkcjonowanie polskiego modelu leśnictwa podczas obchodów
światowego Dnia Lasu w Genewie. Podobne przedsięwzięcia towarzyszyły kolejnym szczytom klimatycznym, w tym w Berlinie i Katowicach. Wszystkie te wydarzenia zostały perfekcyjnie zorganizowane i były bardzo doceniane przez uczestników. Mirek miał w tym sukcesie swój ogromny udział, ponieważ wiele zależało od skutecznego zarządzania logistyką, za którą On odpowiadał.

Podobny wysiłek wkładał w organizację obchodów corocznych Dni Lasu czy rozmaitych targów, które były okazją do promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. 
Mnie imponowało w Nim to, że w każdej, nawet najtrudniejszej, sytuacji starał się być spokojny i opanowany. Myślę, że w dużej mierze w tym tkwi tajemnica Jego skuteczności. Był życzliwy w relacjach z ludźmi i dzięki temu - lubiany. I to też miało wpływ na wykonywane przez Niego zadania.

Nagła śmierć Mirosława zaskoczyła nas wszystkich. Przecież nic jej nie zapowiadało. Miał zaledwie 61 lat i jeszcze wiele planów. Niedawno został dziadkiem, z czego się niezwykle cieszył. Tak bardzo żal, że radość ta została przedwcześnie przerwana. 

Mirku, niech w niebie Bóg Ci darzy

Sławomir Trzaskowski, 
były dyrektor CILP