Lista aktualności Lista aktualności

Po raz kolejny z Niemapą w las

„Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” to pełna ilustracji i kreatywnych pomysłów na poznanie przyrody. Mali odkrywcy i ich rodzice znajdą w nietypowym przewodniku trasy spacerowe, spływy kajakowe i pola namiotowe.

Nowa edycja Niemapy, poświęcona lasom Pomorza Gdańskiego, została stworzona przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Lasami Państwowymi.

– Dziś prawdziwy, głęboki kontakt z przyrodą jest szczególnie ważny w procesie wychowania dzieci. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć serię Niemapa Natura. Chcemy pomóc rodzicom w przypomnieniu sobie, jak niesamowite przygody można przeżyć w lesie – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, współautorka wydawnictwa.

„Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” zawiera nie tylko propozycje na aktywne spędzanie czasu podczas wycieczek w okolicach Trójmiasta, ale także pomysły na gry i zabawy dla pociech w różnym wieku. Każde umieszczone na Niemapie miejsce zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi.

Co więcej, przewodnik pokazuje, gdzie można swobodnie poruszać się z dziecięcym wózkiem. Kreatywne wyzwania, zróżnicowane sposoby na spędzanie czasu w lesie oraz piękne i pełne humoru ilustracje na pewno przypadną do gustu każdemu miłośnikowi przyrody.

- Bardzo się cieszymy, że powstała nowa Niemapa, tym razem dotyczy ona lasów Pomorza Gdańskiego - zaznaczyła Anna Malinowska, rzecznik prasowy LP.  - Niemapa zawiera również moduł dotyczący różnych funkcji lasu, czyli przyrodniczej, społecznej, gospodarczej. Leśniczy Lesław opowiada o tych funkcjach lasu - zdradza Anna Malinowska.

Rodziny z rowerową pasją mogą wyruszyć na szlak po Mierzei Wiślanej, a dla tych, które lubią aktywności na świeżym powietrzu przygotowano trasę biegu na orientację z Zielonym Punktem Kontrolnym. Można też popłynąć kajakiem przez Żuławy Wiślane albo odpocząć nad jednym z wielu jezior.
Miłośnicy przyrody mogą wcielić się też w rolę botanicznych detektywów i wybrać się do krainy kormoranów lub skorzystać z pełnej niespodzianek ścieżki edukacyjnej „Alicja w Krainie Czarów” w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo".

Leśne wycieczki z nową Niemapą pozwolą też poznać historię Pomorza. W przewodniku znalazły się dwie osady -  Łowców Fok w Rzucewie i Słowiańska Sławutowo, gdzie wciąż można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na tych terenach.

Na kartach nowej mapy nie mogło też zabraknąć znanego i lubianego Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”. To tam w ramach cyklu edukacyjnego Ogrodowe Niedziele można poznawać różnorodne funkcje lasu: przyrodniczą. społeczną i gospodarczą. – Ta edycja przewodnika pokazuje wspaniałe leśne zakątki, w których odnajdziemy intensywne kolory i zapachy, zwierzęta, rośliny czy krajobrazy – podkreśla Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt, współautorka cyklu Niemapa i dodaje, że nowa edycja wydawnictwa to doskonała okazja do odkrycia mało znanych miejsc na Pomorzu.

„Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” to ilustrowany przewodnik dla rodzin wydany w 15 tys. egzemplarzy. Od 13 maja jest dostępny do pobrania ze strony www.niemapa.pl. Wersja papierowa będzie dystrybuowana bezpłatnie przez pomorskie nadleśnictwa od czasu ponownego otwarcia punktów usługowych i informacyjnych.

Nie po raz pierwszy Lasy Państwowe współpracują z Mamy Projekt. W ubiegłym roku wydano aż trzy Niemapy – Bieszczady, Puszcza Białowieska oraz o żubrach. Natomiast w jeszcze wcześniejszych mapach  Mamy Projekt można było znaleźć leśne atrakcje warszawskich nadleśnictw oraz radomskiego Nadleśnictwa Kielce.