Lista aktualności Lista aktualności

Przytul Polskę, przytul las. Niezwykła wystawa jest w Warszawie

Tej jesieni w warszawskim Centrum Praskim Koneser każdy może przytulić Polskę. Partnerem wyjątkowej wystawy są Lasy Państwowe.

W deszczu pierogów, w okularach w kształcie buraczków, w leśnej ciszy, tuląc się do wielkich poduch można wspólnie z dziećmi zastanowić się nad tym, czym jest Polska.

Więcej informacji: www.przytulpolske.pl  fanpage projektu

Ta wystawa podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający je do aktywności i kreatywności. Poprzez kreatywne działania i zadania dorośli oraz dzieci zapraszani są do rozmowy o ważnych sprawach, takich jak postawa obywatelska, wspólnota czy konstytucja, ale też o tych podstawowych i codziennych, jak kuchnia, język czy przyroda.

Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski o różnych twarzach. Nawet najmłodsi uczestnicy mogą proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm na co dzień przy gigantycznej książce „Kto ty jesteś?”.

Otwarte wtorek-piątek w godz.9.00-18.00, sobota i niedziela 12.00-18.00
Wstęp bezpłatny!

W części Galeria Sztuki Polskiej można odkryć, jak bardzo łączy nas kultura, bawić się w rozpoznawanie dzieł sztuki słuchając Chopina.
- Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce z sympatią i poczuciem humoru - deklarują kuratorki wystawy.

Tworząc tę przestrzeń przymrużyły oko: najwięcej śmiechu wywołuje gra, w której padają pytania m.in. o to, czy nosimy skarpety do sandałów, albo jakie pierogi wolimy.

PrzytuLas to sekcja, w której rodziny mogą odpocząć, pobawić się drewnianymi zabawkami i zastanowić się, po co nam las i jak dobrze go znamy.

Kącik Kibica daje możliwość robienia sobie zabawnych zdjęć z szalikami, w czapce w kształcie skoczni narciarskiej w śmiesznych okularach i sumiastych wąsach. W Kuchni Polskiej można bawić się w zgadywanie charakterystycznych zapachów, tworzyć własne kompozycje na niedzielny obiad albo głosować na ulubioną wigilijną zupę. Rodziny staną również przed wyzwaniami lingwistycznymi grając w łamańce językowe i tropiąc polskie regionalizmy.

Kuratorki wystawy - Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny. - Polskość, kultura, język, postawa obywatelska - to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa nie daje odpowiedzi, ale zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania - mówią autorki.
 

 

Piękne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej oraz ciekawa aranżacja przestrzeni autorstwa studia projektowego bro.Kat sprawiają, że goście czują się na wystawie miło i bezpiecznie.

Zapraszamy na wystawę „Przytul Polskę” po to, by wspólnie z dziećmi móc spojrzeć na Polskę na nowo, porozmawiać i zastanowić się, co w niej lubimy i co możemy zrobić, żeby wszystkim nam żyło się tu dobrze. Warszawska odsłona to finał projektu, który zaczął się w ubiegłym roku i odwiedził kilka polskich miast.