Lista aktualności Lista aktualności

Rozpoczęcie akcji „Choinka dla życia”

W środę 15 grudnia przed siedzibą Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych odbyła się konferencja inaugurująca akcję „Choinka dla życia”. Jutro 16 grudnia w ponad 40 miejscach Polski będzie można oddać krew. Dla osób, które podzielą się darem życia, leśnicy przygotowali świąteczne, naturalne drzewka.

– Po raz kolejny Lasy Państwowe włączyły się w akcję ratującą ludzkie życie - podkreślił podczas konferencji wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. – Choinki, które leśnicy przygotowali dla krwiodawców jest to wyjątkowy dar, symbol nowego życia.

Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia wyraził nadzieję, że „Choinka dla życia” będzie początkiem współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi, a Narodowym Centrum Krwi. Wiceminister zauważył także, że na krwiodawców zawsze można liczyć, nawet w trudnych chwilach pandemii. - Pamiętajmy, że krew to dar, którego nie da się wyprodukować - dodał.

Dr Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi podkreśliła, że w ciągu roku aż 1,5 mln razy ktoś potrzebuje krwi.

- Choinki przygotowane przez leśników są podziękowaniem za wspaniały gest jakim jest oddanie krwi - powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Warto podkreślić, że akcja „Choinka dla życia” odbędzie się 16 grudnia w ponad 40 punktach na terenie całego kraju, we współpracy ze wszystkii Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W ramach akcji krew można oddać nie tylko w stacjonarnych punktach krwiodawstwa, ale także w specjalnych mobilnych. Szczegółowe informacje wraz ze wskazaniem miejsc, gdzie można przyłączyć się akcji są dostępne na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Pamiętajmy, że krew jest lekiem, który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium. Może go podarować tylko drugi człowiek. Tylko dzięki ofiarności dawców możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy w czasie leczenia wymagają użycia krwi lub jej składników. Krew i preparaty krwiopochodne są potrzebne podczas skomplikowanych operacji, ratują życie ofiarom wypadków oraz pacjentom przewlekle chorującym, na przykład na choroby hematologiczne.

Warto pamiętać, by oddać krew należy być osobą zdrową, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut. Więcej warunków dla dawców krwi znajduje się na stronie www.twojakrew.pl

***
Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, które w przyszłości mają mieć zmienione przeznaczenie.
Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła.