Lista aktualności Lista aktualności

XIX Wielkie Grzybobranie w Długosiodle już za nami

W niedzielne przedpołudnie drużyny aktorów, dziennikarzy i samorządowców pod okiem leśników z Nadleśnictwa Wyszków ruszyły do lasu w poszukiwaniu jesiennych darów lasu.

Pomimo pochmurnej i deszczowej pogody oraz braku grzybów, uczestnikom nie zabrakło dobrego humoru. Każdy uczestnik wrócił z koszem pełnym m.in. leśnych owoców czy ziół. Szczęśliwcy mieli w nich nawet pojedyncze grzyby. Za wyjątkową determinację w poszukiwaniach wszystkie drużyny otrzymały równorzędne nagrody w postaci drewnianych rzeźb przedstawiających leśne grzyby.

Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków przygotowali liczne konkursy dla dzieci i dorosłych. Na stoiskach edukacyjnych nadleśnictwa można było m.in. spróbować przetworów z owoców runa leśnego, porozmawiać z leśnikami, zbudować budkę dla ptaków pod okiem leśnych inżynierów, a także otrzymać interesujące materiały edukacyjne. Dużym zainteresowanie wśród dzieci cieszyła się ścieżka edukacyjna, w ramach której uczestnicy mieli do zdobyci trzy leśne sprawności.

Swoje stoiska przygotowali również myśliwi, którzy chętnie dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą o zwierzynie, opowiadali, czym jest gospodarka łowiecka. Koła łowieckie rywalizowały w konkursie na najsmaczniejszą potrawę myśliwską.

W czasie Grzybobrania odbyły się także zawody drwali, których uczestnikami byli pracownicy Zakładów Usług Leśnych. Pilarze rywalizowali w dwóch konkurencjach: zmiana łańcuch na czas oraz okrzesywanie i przerzynka kłód sosnowych.

Wielkie Grzybobranie w Długosiodle to cykliczne wydarzenie będące wynikiem współpracy Nadleśnictwa Wyszków, Gminy Długosiodło oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.