Lista aktualności Lista aktualności

Zwycięski kalendarz Lasów Państwowych

Złoto i srebro zdobył kalendarz infograficzny „Lasy Państwowe 2020” podczas prestiżowego konkursu European Graphic Awards. Nagrody zostały przyznane w kategoriach „Printed Infographics” (złoto) i „Calendar” (srebro).

Kalendarz infograficzny „Lasy Państwowe 2020” to próba zobrazowania w jak najlepszy i najbardziej czytelny sposób zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe.

Zapraszamy na stronę konkursu

Równowaga ta jest trudna do osiągnięcia - żadna z trzech funkcji lasu: gospodarcza, społeczna i ekonomiczna, nie może zostać zaniedbana czy pominięta. Wymaga to ogromnego wysiłku, zrównoważonych nakładów i dobrego planowania. Stąd pomysł na zestawienie osiągnięć Lasów Państwowych, którym udaje się doskonale godzić potrzeby wynikające z trzech funkcji lasu.
W projekcie kalendarza każda z nich ma swoją reprezentację: w narożniku karty pojawia się znaczek z opisem dającym jasną informację, której funkcji poświęcona jest infografika.

Projekt wykonany przez studio PODPUNKT we współpracy merytorycznej Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych wymagał zgromadzenia i wybrania najciekawszych informacji statystycznych, opracowania koncepcji infografik, a następnie zilustrowania ich. Grafiki zostały wykonane przez pięciu ilustratorów, którzy na różne sposoby zobrazowali bardzo skomplikowane, niejednokrotnie wielowymiarowe zagadnienia z zakresu gospodarki leśnej.

Kolorystyka projektu, ilustracje wykorzystujące elementy botaniczne, odniesienia do danych statystycznych – wszystko to sprawia, że projekt jest spójny i atrakcyjny.

Z poszczególnych kart kalendarza można się dowiedzieć, że dzięki pracy leśników rośnie lesistość Polski i średni wiek drzewostanów, przybywa gatunków liściastych, rosną też zasoby drzewne. Inne plansze pokazują, w jaki sposób leśnicy chronią przyrodę, otaczają opieką zagrożone gatunki, jak wspierają lasy, realizując programy małej retencji, tworząc doskonały system ochrony pożarowej, jak udostępniają lasy turystom i prowadzą działalność edukacyjną.

Jeszcze inne zwracają uwagę na to, że las generuje miejsca pracy zarówno w PGL LP, jak i poza nim, i że jest źródłem drewna – naturalnego, odnawialnego surowca, pozyskiwanego bez szkody dla środowiska. Jedna z infografik wyjaśnia też rolę lasów w pochłanianiu CO2 i pomaga zrozumieć, że węgiel magazynowany jest przez drzewo nie tylko w czasie jego życia, ale że produkty wykonane z drewna przechowują go przez cały okres swego istnienia.