Asset Publisher Asset Publisher

Działalność medialna

Staramy się, aby temat lasu, przyrody i gospodarki leśnej pojawiał się jak najczęściej w mediach. Dzięki programom telewizyjnym, audycjom radiowym oraz artykułom w internecie i na łamach prasy docieramy z tematyką leśną do masowego odbiorcy. Współpracujemy z publicznymi nadawcami, m.in. z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem. W ramach współrealizowanych przedsięwzięć podkreślane są rola lasów oraz znaczenie prowadzenia trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Na antenach ogólnopolskich kanałów telewizyjnych emitowane są cykliczne programy o tematyce leśnej – realizowane na zlecenie CILP, a także przygotowywane z inicjatywy CILP odcinki specjalne znanych i popularnych audycji m.in. o zdrowiu, sporcie i aktywności fizycznej, wyjazdowe prognozy pogody, reportaże, programy kulinarne oraz wejścia antenowe w popularnych programach porannych.


Wśród cyklicznych programów telewizyjnych, realizowanych w ramach współpracy z CILP, należy wskazać tytuły: „Las bliżej nas" czy „Prosto z lasu".

Na zlecenie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych zostały wyemitowane cykliczne programy telewizyjne:

  • „Las bliżej nas" – program o polskich lasach emitowany w TVP1 od 2014 roku. Dwie ostatnie serie były prowadzone przez Tomasza Zielonkę, dziennikarza CILP. Każdy cykl był poświęcony innym zagadnieniom dotyczącym lasów. Co najważniejsze, można było w nich podziwiać piękno polskich lasów.

  • „Prosto z lasu" – cykl przedstawiający codzienną pracę polskich leśników. Emisja w paśmie TVP Info.

  •  

Działalność informacyjna CILP to także liczne publikacje dotyczące lasów, leśnictwa i polityki leśnej naszego państwa w ogólnopolskich tytułach publicystycznych jak np.: „Super Express”, „Niesamowita Polska”, „Wyklęci”, „Do Rzeczy”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Gość Niedzielny” i branżowych jak np.: „Przyroda Polska”, „Środowisko” i „Przegląd Techniczny”. W ramach zadań realizowanych przez CILP nawiązano również współpracę z ogólnopolskimi rozgłośniami radiowymi jak np. RMF FM.

W ramach współpracy CILP ze studiem filmowym ORWLP w Bedoniu produkowane są filmy przyrodnicze, audiobooki, płyty dźwiękowe z dźwiękami przyrody i głosami zwierząt – naturalnych mieszkańców polskich lasów, a także wydawnictwa multimedialne oraz edukacyjne.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Odświeżona wersja popularnej aplikacji

Odświeżona wersja popularnej aplikacji

Już jest dostępna aktualizacja aplikacji „Czyj to liść?". Wersja 2.0 została uzupełniona o kilkanaście gatunków drzew i krzewów.

W nowa wersja została uzupełniona o opisy 18 nowych gatunków leśnych drzew i krzewów. Rozbudowany klucz do oznaczania pozwala obecnie rozpoznać aż 44 gatunki, w pierwszej wersji można było oznaczyć 26 gatunków.

„Czyj to liść?" zawiera trzy podstawowe funkcjonalności:

  • klucz przy pomocy, którego krok po kroku można zidentyfikować krzew lub drzewo;
  • miniatlas obejmujący krótką charakterystykę gatunków, ciekawostki, najistotniejsze cechy oraz ich zdjęcia;
  •  „e-zielnik", czyli katalog fotografii drzew i krzewów napotkanych i rozpoznanych na leśnych szlakach.

 Zobacz inne aplikacje wydane przez Lasy Państwowe 


Aplikacja jest elektronicznym kluczem do rozpoznawania wybranych gatunków drzew i krzewów, które najczęściej spotyka się w polskich lasach. „Czyj to liść?" powstała z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z botaniką.

Pobierz na iPhone'a lub iPada
Twórcy aplikacji projektując klucz, skupili się na tych cechach, dzięki którym najłatwiej i z dużym prawdopodobieństwem można zidentyfikować dany gatunek.

Wszelkie wątpliwości można rozwiać dzięki atlasowi, zawarte w nim zdjęcia i opisy innych charakterystycznych cech będą pomocne. Co najważniejsze, aplikacja służy pomocą także zimą, kiedy opadną liście.

Jednak drzewa nadal można rozróżniać, obserwując ich owoce, pokrój (kształt), a przede wszystkim – korę. 

Pobierz na tablet lub smartfon z Androidem


Pomysł na projekt aplikacji narodził się przy okazji planowania działań promujących współpracę pomiędzy Lasami Państwowymi, a parkami narodowymi. Przy jej  tworzeniu wykorzystano materiały wydane przez LP.