Asset Publisher Asset Publisher

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej PGL LP to wspólne przedsięwzięcie wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, odzwierciedlające swą formą strukturę organizacyjną Lasów Państwowych.

W skład BIP PGL LP wchodzi:

  • strona ogólna BIP PGL LP,
  • strona BIP Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (oraz zakładów o zasięgu krajowym),
  • strony BIP regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (oraz zakładów o zasięgu regionalnym),
  • strony BIP nadleśnictw.

Zgodnie z zarządzeniem nr 22/2006 Dyrektora Generalnego LP (z późn. zmianami), wszystkie jednostki organizacyjne Lasów Państwowych uruchomiły własne, wyodrębnione, strony Biuletynu Informacji Publicznej. Prace nad przygotowaniem projektu, zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej, prowadziła bądź nadzorowała Redakcja Internetu CILP.

Wszystkie strony BIP tworzone bądź nadzorowane przez CILP odnotowują stały wzrost odwiedzin. W 2017 roku zanotowano 1,9 mln odwiedzin (wzrost o 300 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim).

CILP zapewnia także wsparcie merytoryczne dla jednostek LP w zakresie informacji publicznej.

BIP LP


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wakacyjne „Echa Leśne”

Wakacyjne „Echa Leśne”

Kolejny numer „Ech Leśnych" jest już dostępny. Jak zwykle czytelnicy znajdą dużo ciekawych tekstów opisujących świat zwierząt i roślin.

Do lektury tego numery kwartalnika zachęca…rybołów. W tekście okładkowym „Pragmatyczny łowca" Adam Robiński opisuje zwyczaje tych niezwykłych ptaków szponiastych. Dlaczego niezwykłych? Po pierwsze, są to ptaki rzadkie i będące pod ochroną, po drugie, ich polowanie bardziej przypomina taniec niż brutalną walkę.
Warto dodać, że o polską populację tego gatunku troszczą się również leśnicy.

„Czy tylko instynkt?" to bardzo ciekawy tekst, który można znaleźć w dziale Zwierzyniec. Paweł Oglęcki zastanawia się, czy zwierzęta potrafią myśleć abstrakcyjnie, czy odczuwają miłość i smutek, czy raczej za ich zachowanie dopowiada jedynie instynkt.

W kolejnym tekście z tego działu możemy przeczytać o jaszczurkach.  Te niepozorne zwierzęta w większości wywołują sympatie, w przeciwieństwie do węży czy aligatorów, czyli innych przedstawicieli gadów („Sympatyczne i zwinne").

Natomiast w dziale Dzika Polska  Tomasz Kłosowski („Storczykowi na odsiecz") opisuje rosnące w Polsce storczyki, czyli orchidee. Co ciekawe, rośliny te goszczą niewiele dłużej niż ludzie, a to oznacza, że należą do najmłodszych przedstawicieli świata roślin. Storczyki są także roślinami, którym pomaga człowiek. A dokładnie naukowcy z Uniwersytetu Białostockiego, którzy prowadzą działania mające ochronić populację storczyków, m.in. za pomocą delikatnych patyczków przenoszą pyłkowiny zwiększając liczbę zapylonych kwiatów, czy te z obsadzają orchidee innymi kwiatami, mającymi zwabić zapylaczy.

W dziale Człowiek i las czytelnicy znajdą tekst o lasach naturalnych („Lasy jak z paleolitu"). 

W dziale Głośnym Echem warto przeczytać artykuł „Co z tymi ptakami?".  Mateusz Grzębkowski na fali ostatniej dyskusji o pracach w lesie podczas okresu lęgowego ptaków, przygląda się skrzydlatej braci. Okazuje się, że gatunki zamieszkujące tereny leśne mają się znacznie lepiej od tych, które są związane z polami i łąkami. Obecnie w Lasach Państwowych prowadzony jest także projekt, w ramach którego badany jest wpływ gospodarki leśnej na wybrane gatunki ptaków zamieszkujących lasy na nizinie. Realizują go m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytut Zoologii PAN.

Ponadto w tym numerze:

NASZ GOŚĆ

  • Mój szlak na Mazury
    Andrzeja Grabarczyka sposób na życie  

W ZIELONEJ SZACIE

Kwartalnik Echa Leśne"
Dostępny jest bezpłatnie w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych i wypoczynkowych LP, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz schroniskach młodzieżowych.

  • Cuda na liściu
    Galasy, plamki,  tunele
  • Czerwono-czarna uczta  
    Jeżyna znana i nieznana
  • Rządzą geny!
    Tajemnice długowieczności drzew

CZŁOWIEK I LAS

  • Leśne słówka
    Fachowy język bywa trudny
  • Łażąc po Puszczy Bukowej
    Pod Szczecinem bez zmian
  • Misja w Chodliku
    Kurhany pośród drzew

ŻYCIE Z PASJĄ

  • Panienka z miasta
    Obrączki, ale nie ślubne

CUDZE CHWALICIE…

  • Na helskich wydmach
    Tu kiedyś stały armaty

W RYTMIE NATURY

  • Obudź w sobie skauta
    Hotel ci nie potrzebny

ŚWIAT Z DREWNA

  • Od nasiona do ołtarza
    Mistrzowskie dzieło Wita Stwosza

Z APARATEM W KNIEJĘ

  • (Wy)mowa chmur
    Fotograficzne przygody

INSPIRACJE

  • Mieć odwagę w wyobraźni
    Cudeńka Emila