Asset Publisher Asset Publisher

Działalność medialna

Staramy się, aby temat lasu, przyrody i gospodarki leśnej pojawiał się jak najczęściej w mediach. Dzięki programom telewizyjnym, audycjom radiowym oraz artykułom w internecie i na łamach prasy docieramy z tematyką leśną do masowego odbiorcy. Współpracujemy z publicznymi nadawcami, m.in. z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem. W ramach współrealizowanych przedsięwzięć podkreślane są rola lasów oraz znaczenie prowadzenia trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Na antenach ogólnopolskich kanałów telewizyjnych emitowane są cykliczne programy o tematyce leśnej – realizowane na zlecenie CILP, a także przygotowywane z inicjatywy CILP odcinki specjalne znanych i popularnych audycji m.in. o zdrowiu, sporcie i aktywności fizycznej, wyjazdowe prognozy pogody, reportaże, programy kulinarne oraz wejścia antenowe w popularnych programach porannych.


Wśród cyklicznych programów telewizyjnych, realizowanych w ramach współpracy z CILP, należy wskazać tytuły: „Las bliżej nas" czy „Prosto z lasu".

Na zlecenie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych zostały wyemitowane cykliczne programy telewizyjne:

  • „Las bliżej nas" – program o polskich lasach emitowany w TVP1 od 2014 roku. Dwie ostatnie serie były prowadzone przez Tomasza Zielonkę, dziennikarza CILP. Każdy cykl był poświęcony innym zagadnieniom dotyczącym lasów. Co najważniejsze, można było w nich podziwiać piękno polskich lasów.

  • „Prosto z lasu" – cykl przedstawiający codzienną pracę polskich leśników. Emisja w paśmie TVP Info.

  •  

Działalność informacyjna CILP to także liczne publikacje dotyczące lasów, leśnictwa i polityki leśnej naszego państwa w ogólnopolskich tytułach publicystycznych jak np.: „Super Express”, „Niesamowita Polska”, „Wyklęci”, „Do Rzeczy”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Gość Niedzielny” i branżowych jak np.: „Przyroda Polska”, „Środowisko” i „Przegląd Techniczny”. W ramach zadań realizowanych przez CILP nawiązano również współpracę z ogólnopolskimi rozgłośniami radiowymi jak np. RMF FM.

W ramach współpracy CILP ze studiem filmowym ORWLP w Bedoniu produkowane są filmy przyrodnicze, audiobooki, płyty dźwiękowe z dźwiękami przyrody i głosami zwierząt – naturalnych mieszkańców polskich lasów, a także wydawnictwa multimedialne oraz edukacyjne.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zimowe „Echa Leśne”

Zimowe „Echa Leśne”

Zimowy numer „Ech Leśnych” już jest dostępny w wersji na tablety oraz tradycyjnej, papierowej.

W tym numerze tematem okładkowym jest basia, czyli lubiana wiewiórka pospolita. Niestety, od kilku lat ten rodzimy gryzoń ma spore kłopoty. Wszystko przez jej kuzynkę zza Oceanu. Więcej o konkurencji pomiędzy tymi gatunkami w tekście Pawła Oglęckiego „Basia w opałach”.

W tym samym dziale – Zwierzyniec – można przeczytać artykuł Grzegorza Okołowa o wpływie zimy na zmianę menu zwierząt („Kiedy nie ma, co się lubi…”).

Natomiast w „Sosna rządzi" Bogumiła Grabowska odpowiada na pytanie, dlaczego sosna jest królową polskich lasów. Czytelnik nie tylko znajdzie odpowiedź na to pytanie, ale także odkryje piękno borów sosnowych, ich bogactwo i dowie się, dlaczego niektóre z nich zostały wpisane do sieci Natura 2000.


Tomasz Kłosowski w „Hejnale wśród zamieci” (dział Dzika Polska) opowie niezwykła historię o gatunku ptaków, który do tej pory uchodził za przykład ostrożności i nieufności wobec człowieka. Żurawie coraz bardziej zaskakują zmianą swojego zachowania. Stają się coraz mniej płochliwe oraz coraz częściej pozostają na okres zimy w Polsce. Szczególnie na zachodzie kraju, tam gdzie zimy są łagodniejsze można zaobserwować stada żurawi.

Zagadkę kropek, pasków i tablic w lesie wyjaśnia Jarosław Szałata w dziale Człowiek i las.

W tym samym dziale w tekście Bogumiły Grabowskiej można przeczytać tekst o Straży Leśnej, dowiedzieć się, czym zajmują się strażnicy leśni, jakie są ich obowiązki oraz uprawnienia.

W Głośnym Echem powrócimy do Puszczy Białowieskiej. Krzysztof Fronczak w „Szachach białowieskich” wyjaśnia, jak Puszcza stała się zakładnikiem politycznych rozgrywek.

Maciej Kupś w tekście „Gatunek a przeznaczenie” (dział Świat z drewna) zdradza tajniki stolarki. Wyjaśnia, który gatunek drewna, do czego można użyć, co można zrobić z sosny, co z lipy bądź brzozy.

Pobierz na iPada lub iPhone'a

Poza tym w numerze:

Co słychać?

  • Wieści z lasu   

Nasz gość

  • Od serca do serca 

Z Krzysztofem Gosztyłą rozmawiamy o aktorskim rzemiośle

Zwierzyniec

  • Ich pierwsza zima 

Nie wszystkie doczekają wiosny

W zielonej szacie

Pobierz aktualny numer kwartalnika

  • Świat bez śniegu 

Po co przyrodzie biała czapka?

  • Drzewna skórka

Kora korze nie równa

Człowiek i las

  • Narodziny pomnika 

Zanim zapadnie decyzja

  • Trudna sztuka 

Góry dają popalić

Życie z pasją

  • Ptasznik z Warszawy 

Hobby, które stało się zawodem

Cudze chwalicie

  • Z widokiem na góry 

Pogórze Gubałowskie zaprasza

W rytmie natury

  • O nartach słów kilka  

Zanim zostaniesz mistrzem

Świat z drewna

Wcześniejsze wydania do czytania online

  • Dobra energia  

Dokładamy do pieca

Z aparatem w knieję

  • Jak klejnoty  

Fotograficzne przygody

Inspiracje

  • Pani na Wonnym Wzgórzu

Kompozycje Natalii Tejs

Smaki natury

  •  Na dobry rok

O symbolice świątecznych potraw

Archiwum

  • Z archiwum „Ech Leśnych”