Asset Publisher
Głos Lasu
„Głos Lasu” to miesięcznik pracowników Lasów Państwowych. Ukazuje się od 1970 r. Obecnie wydawany jest w nakładzie 10 tys. egzemplarzy.
Każdego roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydaje 11 numerów „Głosu Lasu” (w tym jeden podwójny – wakacyjny). W czasopiśmie publikowane są artykuły i materiały dziennikarskie pochodzące nie tylko od redakcji, lecz także pracowników Lasów Państwowych różnego szczebla – naczelników wydziałów i pracowników merytorycznych DGLP, pracowników regionalnych dyrekcji, nadleśnictw, a także leśniczych i podleśniczych. Stale współpracujemy z rzecznikami prasowymi jednostek organizacyjnych. Ponadto na naszych łamach publikujemy artykuły naukowców i pracowników naukowych uczelni wyższych, Instytutu Badawczego Leśnictwa i innych jednostek związanych z Lasami Państwowymi.
„Głos Lasu” umożliwia wymianę doświadczeń zarówno zawodowych, jak i tych innych, np. podróżniczych czy związanych z ciekawym hobby. Organizujemy także konkurs „Ruszamy na łamy”, w którym pracownicy LP mogą spróbować swych sił jako dziennikarze, dołączając tym samym do zespołu osób publikujących na naszych łamach. Ciekawych pomysłów i tematów do zrealizowania nie brakuje!
Czasopismo dystrybuowane jest nieodpłatnie w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych. Pracownicy mogą także pobrać wersję elektroniczną w formacie PDF zamieszczaną w Portalu Pracowniczym.
Redakcja:
Bogumiła Grabowska - redaktor naczelny
bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl
tel.: 22 185 53 78
Kinga Nagrabecka – sekretarz redakcji
e-mail: kinga.nagrabecka@cilp.lasy.gov.pl
tel.: 22 535 38 08
Kontakt: glos.lasu@cilp.lasy.gov.pl
Aktualne numery "Głosu Lasu" dostępne są w Portalu Pracowniczym Lasów Państwowych.
Asset Publisher
Las w czterech odsłonach
Las w czterech odsłonach
Uczniowie z integracyjnej szkoły podstawowej w Biłgoraju przez cały ubiegły rok uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez leśników z Nadleśnictwa Biłgoraj (RDLP w Lublinie).
„Las bez barier” to projekt, podczas którego 35 dzieci brało udział w wyprawach do lasu. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych zajęciach w terenie. To właśnie podczas tych wypraw poznawali las w czterech odsłonach – wiosną, latem, jesienią i zimą.
Podczas, pierwszej, wiosennej wyprawy uczestnicy wraz z leśnikami odwiedzili szkółkę leśną, gdzie pokazano drogę „od nasionka do sadzonki”. Uczniowie, w ramach akcji „1000 drzew na minutę”, mieli okazję własnoręcznie posadzić drzewa. Dzieci przekonały się, że wbrew pozorom prawidłowe posadzenie drzewa wcale nie jest proste.
W czasie letniej wyprawy leśnicy w nowoczesnej formie przybliżali dzieciom las poprzez zmysły zapachu, słuchu i wzroku. Dodatkowo uczestnicy wycieczki aktywnie spędzili czas w parku linowym oraz spacerując wzdłuż zalewu i po pięknej Puszczy Solskiej.
Jesienna wyprawa dzieci, to była możliwość sprawdzenia, ile urosły posadzone przez nich drzewka. Następnie poznały dary jesiennego lasu, w tym grzyby. Przekonali się również, że nie wszystkie owoce leśne są słodkie, czego najlepszym przykładem były borówki brusznice i żurawina.
Czwarta, zimowa odsłona wycieczek była okazją do wsłuchania się i obserwowania, jak las szykuje się do najtrudniejszego okresu podczas roku. Wyjazd był również możliwością pokazania, że las jest miejscem odpoczynku i rekreacji. Leśnicy przypomnieli uczestnikom zasady zachowania się w lesie, aby nie przeszkadzać przyrodzie i jej dzikim mieszkańcom.
Leśnicy z Nadleśnictwa Biłgoraj od dłuższego czasu współpracują z miejscową szkołą. Jak zapewniają w tym roku nadal będą prowadzili zajęcia, tak aby dzieci miały stały kontakt z lasem.Działania były współfinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.