Kanały telewizyjne Kanały telewizyjne

 

 

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych prowadzi dwa kanały Lasów Państwowych na portalu YouTube.

Oficjalny kanał Lasów Państwowych w serwisie YouTube od 2016 roku  występuje pod nazwą Telewizja Lasów Państwowych.

Jego celem jest m.in. relacjonowanie wydarzeń związanych z Lasami Państwowymi, przedstawianie oficjalnych stanowisk kierownictwa LP, promocja leśnictwa czy edukacja przyrodniczo-leśna.


Kanał skierowany jest przede wszystkich do osób zawodowo związanych z Lasami Państwowymi: pracowników LP, przedstawicieli przemysłu drzewnego, studentów uczelni leśnych i uczniów techników leśnych, pracowników organizacji pozarządowych, naukowców i wszystkich, którzy interesują się Lasami Państwowymi przede wszystkim jako organizacją.

Na kanale zamieszczane są także m.in. reportaże terenów, które w sierpniu 2017 roku zniszczyły huraganowe wiatry, o pracy strażników leśnych w Puszczy Białowieskiej, o odkryciach archeologów w Puszczy czy tworzeniu Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie.

Kanał Lasów Państwowych ma także ponad 18 tys. subskrybentów.

W październiku 2016 roku CILP stworzyło drugi kanał Lasów Państwowych w serwisie YouTube: Echa Leśne TV, skierowany do miłośników przyrody, turystów, grzybiarzy, osób uprawiających w lasach sporty i wszystkich tych, którzy interesują się lasami hobbystycznie.


Na kanale tym w przystępny i ciekawy sposób przedstawiono pracę leśników i procesy zachodzące w lasach, można tam też dowiedzieć się, jak spędzać czas w lesie.

Najważniejszą pozycją kanału jest cykl „Oblicza lasów” prowadzony w terenie przez leśników.
Można się z nich dowiedzieć m.in. jak palić drewnem bez smogu, dlaczego w Polsce rośnie tyle sosny, czy jak dobrze posadzić drzewo, a także dużo ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących polskie lasy.

W 2018 roku cykl „Oblicza Lasów” na kanale Echa Leśne TV zdobył złotą nagrodę w konkursie Power of Content Marketing Awards.

Na kanale pojawiają się także relacje z imprez otwartych dla każdego, jak festyny, biegi, a także z wydarzeń w samych lasach, jak np. akcji ratowania zwierząt. Ponadto publikowane są także krótkie filmy z ciekawostkami dotyczącym zwierząt i roślin, m.in. tzw. topki oraz filmy relaksacyjne łączące piękne widoki lasów z odprężającą muzyką.

Każdego roku pojawia się ok. 30 odcinków cyklu.

W  pod koniec listopada 2018 r. rozpoczęto realizacje drugiej serii programów emitowanych na kanale. Nowo powstała seria „Niepokorna stolarka” jest skierowana do wszystkich, którym majsterkowanie nie jest obce, w przystępny sposób pokazuje możliwości recyklingu drewna w domowym gospodarstwie.

Na kanale EL TV pojawiają się także relacje z imprez masowych takich jak festyny, biegi oraz z wydarzeń w samych lasach, jak np. akcje ratowania zwierząt. By zapewnić ciągły ruch widzów ruch na kanale, publikowane są krótkie filmy z ciekawostkami dotyczącym zwierząt i roślin, (seria „10 faktów o…”).

W 2018 roku na kanale Echa Leśne TV zamieszczonych zostało 50 filmów. Łącznie produkcje na tym kanale zostały wyświetlone ponad 3 mln razy.

Koniec 2018 roku kanał EL TV zamknął łączną liczbą niemal 82 tys. subskrybentów.
Filmy zyskały ok. 96 tys. ocen pozytywnych i jedynie ok. 1900 ocen negatywnych. Użytkownicy napisali w 2018 roku prawie 120 tys. komentarzy.