Kanały telewizyjne Kanały telewizyjne

 

 

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych prowadzi dwa kanały Lasów Państwowych na portalu YouTube.

Oficjalny kanał Lasów Państwowych w serwisie YouTube od 2016 roku  występuje pod nazwą Telewizja Lasów Państwowych.

Jego celem jest m.in. relacjonowanie wydarzeń związanych z Lasami Państwowymi, przedstawianie oficjalnych stanowisk kierownictwa LP, promocja leśnictwa czy edukacja przyrodniczo-leśna.


Kanał skierowany jest przede wszystkich do osób zawodowo związanych z Lasami Państwowymi: pracowników LP, przedstawicieli przemysłu drzewnego, studentów uczelni leśnych i uczniów techników leśnych, pracowników organizacji pozarządowych, naukowców i wszystkich, którzy interesują się Lasami Państwowymi przede wszystkim jako organizacją.

Na kanale zamieszczane są także m.in. reportaże terenów, które w sierpniu 2017 roku zniszczyły huraganowe wiatry, o pracy strażników leśnych w Puszczy Białowieskiej, o odkryciach archeologów w Puszczy czy tworzeniu Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie.

Kanał Lasów Państwowych ma także ponad 34 tys. subskrybentów.

W październiku 2016 roku CILP stworzyło drugi kanał Lasów Państwowych w serwisie YouTube: Echa Leśne TV, skierowany do miłośników przyrody, turystów, grzybiarzy, osób uprawiających w lasach sporty i wszystkich tych, którzy interesują się lasami hobbystycznie.


Na kanale tym w przystępny i ciekawy sposób przedstawiono pracę leśników i procesy zachodzące w lasach, można tam też dowiedzieć się, jak spędzać czas w lesie.

Najważniejszą pozycją kanału jest cykl „Oblicza lasów” prowadzony w terenie przez leśników.
Można się z nich dowiedzieć m.in. jak palić drewnem bez smogu, dlaczego w Polsce rośnie tyle sosny, czy jak dobrze posadzić drzewo, a także dużo ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących polskie lasy.

W 2018 roku cykl „Oblicza Lasów” na kanale Echa Leśne TV zdobył złotą nagrodę w konkursie Power of Content Marketing Awards.

Na kanale pojawiają się także relacje z imprez otwartych dla każdego, jak festyny, biegi, a także z wydarzeń w samych lasach, jak np. akcji ratowania zwierząt. Ponadto publikowane są także krótkie filmy z ciekawostkami dotyczącym zwierząt i roślin, m.in. tzw. topki oraz filmy relaksacyjne łączące piękne widoki lasów z odprężającą muzyką.

Każdego roku pojawia się ok. 30 odcinków cyklu.

W  pod koniec listopada 2018 r. rozpoczęto realizacje drugiej serii programów emitowanych na kanale. Nowo powstała seria „Niepokorna stolarka” jest skierowana do wszystkich, którym majsterkowanie nie jest obce, w przystępny sposób pokazuje możliwości recyklingu drewna w domowym gospodarstwie.

Na kanale EL TV pojawiają się także relacje z imprez masowych takich jak festyny, biegi oraz z wydarzeń w samych lasach, jak np. akcje ratowania zwierząt. By zapewnić ciągły ruch widzów ruch na kanale, publikowane są krótkie filmy z ciekawostkami dotyczącym zwierząt i roślin, (seria „10 faktów o…”).

Na kanale Echa Leśne TV zamieszczonych zostało ponad 400 filmów. Łącznie produkcje na tym kanale zostały wyświetlone prawie 40 mln razy.

Koniec 2021 roku kanał EL TV zamknął łączną liczbą niemal 172 tys. subskrybentów.
Filmy zyskały ok. 96 tys. ocen pozytywnych i jedynie ok. 1900 ocen negatywnych. Użytkownicy napisali w 2018 roku prawie 120 tys. komentarzy.