Asset Publisher
Projekty edukacyjne
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych koordynuje udział Lasów Państwowych w ogólnokrajowych projektach edukacyjnych. Są to m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży oraz liczne przedsięwzięcia promujące proekologiczne postawy wśród społeczeństwa.
CILP współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Lasu w ramach kolejnych edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach „YPEF – młodzież w lasach Europy" oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, współorganizując konkurs edukacyjny „Mój Las".
W 2013 roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych rozpoczęło całoroczny projekt „Było wysypisko, jest uroczysko", którego celem jest zaprezentowanie korzyści i wskazanie zmian w zachowaniach społecznych w związku z wprowadzeniem nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu nowo przyjętych zmian na tereny leśne. Uczestnikami akcji są dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Projekt, który był realizowany na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji w 17 nadleśnictwach. W kampanie zaangażowało się ponad 500 uczniów i nauczycieli oraz wielu leśników.
W ramach uświadamiania społeczeństwa, że dzięki pracy leśników lasów w Polsce stale przybywa, proponujemy akcje wspólnego sadzenia lasu. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież szkolna („Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew") oraz studenci („Las Erasmusa",), a także całe rodziny („Po stronie natury",), przedstawiciele świata kultury („Las Kultury",) i mediów („Las Trójki",) oraz partnerzy Lasów Państwowych. W ramach akcji współprzygotowanych przez CILP przekazywany jest komunikat, że dzięki staraniom leśników lasów w Polsce przybywa.
CILP współpracuje także z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, uczestnicząc w projektach propagujących proekologiczne postawy w społeczeństwie. Wśród nich należy wskazać: „Święto drzewa", program „Po stronie natury", „Sprzątanie Świata", „Las mamy szczęście", „Choinki nadziei".
Asset Publisher
Asset Publisher
Głos Lasu
Głos Lasu
„Głos Lasu” to miesięcznik pracowników Lasów Państwowych. Ukazuje się od 1970 r. Obecnie wydawany jest w nakładzie 10 tys. egzemplarzy.
Każdego roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydaje 11 numerów „Głosu Lasu” (w tym jeden podwójny – wakacyjny). W czasopiśmie publikowane są artykuły i materiały dziennikarskie pochodzące nie tylko od redakcji, lecz także pracowników Lasów Państwowych różnego szczebla – naczelników wydziałów i pracowników merytorycznych DGLP, pracowników regionalnych dyrekcji, nadleśnictw, a także leśniczych i podleśniczych. Stale współpracujemy z rzecznikami prasowymi jednostek organizacyjnych. Ponadto na naszych łamach publikujemy artykuły naukowców i pracowników naukowych uczelni wyższych, Instytutu Badawczego Leśnictwa i innych jednostek związanych z Lasami Państwowymi.
„Głos Lasu” umożliwia wymianę doświadczeń zarówno zawodowych, jak i tych innych, np. podróżniczych czy związanych z ciekawym hobby. Organizujemy także konkurs „Ruszamy na łamy”, w którym pracownicy LP mogą spróbować swych sił jako dziennikarze, dołączając tym samym do zespołu osób publikujących na naszych łamach. Ciekawych pomysłów i tematów do zrealizowania nie brakuje!
Czasopismo dystrybuowane jest nieodpłatnie w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych. Pracownicy mogą także pobrać wersję elektroniczną w formacie PDF zamieszczaną w Portalu Pracowniczym.
Redakcja:
Bogumiła Grabowska - redaktor naczelny
bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl
tel.: 22 185 53 78
Kinga Nagrabecka – sekretarz redakcji
e-mail: kinga.nagrabecka@cilp.lasy.gov.pl
tel.: 22 535 38 08
Kontakt: glos.lasu@cilp.lasy.gov.pl
Aktualne numery "Głosu Lasu" dostępne są w Portalu Pracowniczym Lasów Państwowych.