Asset Publisher Asset Publisher

Projekty edukacyjne

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych koordynuje udział Lasów Państwowych w ogólnokrajowych projektach edukacyjnych. Są to m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży oraz liczne przedsięwzięcia promujące proekologiczne postawy wśród społeczeństwa.

CILP współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Lasu w ramach kolejnych edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach „YPEF – młodzież w lasach Europy" oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, współorganizując konkurs edukacyjny „Mój Las".

W 2013 roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych rozpoczęło całoroczny projekt „Było wysypisko, jest uroczysko", którego celem jest zaprezentowanie korzyści i wskazanie zmian w zachowaniach społecznych w związku z wprowadzeniem nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu nowo przyjętych zmian na tereny leśne. Uczestnikami akcji są dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Projekt, który był realizowany na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji w 17 nadleśnictwach. W kampanie zaangażowało się ponad 500 uczniów i nauczycieli oraz wielu leśników.

W ramach uświadamiania społeczeństwa, że dzięki pracy leśników lasów w Polsce stale przybywa, proponujemy akcje wspólnego sadzenia lasu. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież szkolna („Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew") oraz studenci („Las Erasmusa",), a także całe rodziny („Po stronie natury",), przedstawiciele świata kultury („Las Kultury",) i mediów („Las Trójki",) oraz partnerzy Lasów Państwowych. W ramach akcji współprzygotowanych przez CILP przekazywany jest komunikat, że dzięki staraniom leśników lasów w Polsce przybywa.

CILP współpracuje także z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, uczestnicząc w projektach propagujących proekologiczne postawy w społeczeństwie. Wśród nich należy wskazać: „Święto drzewa", program „Po stronie natury", „Sprzątanie Świata", „Las mamy szczęście", „Choinki nadziei".


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rusz do lasu z zielonym kluczem

Rusz do lasu z zielonym kluczem

„Czyj to liść?" to bardzo praktyczna broszura, która ułatwi rozpoznawanie drzew i krzewów leśnych. Publikacja ta została wydana przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Publikacja jest dwustronna, ma formę niedużej mapy. Ci, którzy wybierają się na rodzinną wycieczkę do lasu docenią jej niewielkie rozmiary.

Po jednej stronie znajdują się fotografie 23 gatunków drzew, przy każdym z nich zamieszczono także zdjęcia liści i owoców.

Po drugiej stronie broszury zamieszczono klucz do rozpoznawania drzew oraz pięć ramek „ściągawek", z  których możemy się dowiedzieć jakie są różnice pomiędzy kolcem a cierniem, czy też jakie są brzegi liści.

Zobacz pozostałe publikacje CILP

W broszurce znajdują się również ciekawostki dotyczące polskich lasów. W polskich lasach rośnie 38 gatunków drzew (31 liściastych i siedem iglastych). Jednak to sosna jest królową lasów, rośnie na ponad połowie powierzchni zalesionej w Polsce.
Wbrew powszechnej opinii lasów w Polsce przybywa. Obecnie zajmują one niemal jedną trzecią kraju, po II wojnie światowej było ich o ok. 10 proc. mniej (21 proc.).

Autorką tej ciekawej i praktycznej publikacji jest Dagny Nowak-Staszewska z Nadleśnictwa Karnieszewice.
„Czyj to liść?" to tegoroczna nowość wydawnicza Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Każdego roku CILP wydaje około 30 różnego rodzaju publikacji, zarówno tych przeznaczonych dla profesjonalistów, jak i osób niezwiązanych zawodowo z leśnictwem.
Nakładem CILP ukazał się np. przewodnik „Warto zobaczyć w Lasach Państwowych. Ogrody botaniczne i arboreta leśne", „Magiczne drewno" oraz „Moje spotkania ze zwierzętami" oraz „Krzewmy krzewy".