Asset Publisher
Projekty edukacyjne
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych koordynuje udział Lasów Państwowych w ogólnokrajowych projektach edukacyjnych. Są to m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży oraz liczne przedsięwzięcia promujące proekologiczne postawy wśród społeczeństwa.
CILP współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Lasu w ramach kolejnych edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach „YPEF – młodzież w lasach Europy" oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, współorganizując konkurs edukacyjny „Mój Las".
W 2013 roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych rozpoczęło całoroczny projekt „Było wysypisko, jest uroczysko", którego celem jest zaprezentowanie korzyści i wskazanie zmian w zachowaniach społecznych w związku z wprowadzeniem nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu nowo przyjętych zmian na tereny leśne. Uczestnikami akcji są dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Projekt, który był realizowany na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji w 17 nadleśnictwach. W kampanie zaangażowało się ponad 500 uczniów i nauczycieli oraz wielu leśników.
W ramach uświadamiania społeczeństwa, że dzięki pracy leśników lasów w Polsce stale przybywa, proponujemy akcje wspólnego sadzenia lasu. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież szkolna („Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew") oraz studenci („Las Erasmusa",), a także całe rodziny („Po stronie natury",), przedstawiciele świata kultury („Las Kultury",) i mediów („Las Trójki",) oraz partnerzy Lasów Państwowych. W ramach akcji współprzygotowanych przez CILP przekazywany jest komunikat, że dzięki staraniom leśników lasów w Polsce przybywa.
CILP współpracuje także z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, uczestnicząc w projektach propagujących proekologiczne postawy w społeczeństwie. Wśród nich należy wskazać: „Święto drzewa", program „Po stronie natury", „Sprzątanie Świata", „Las mamy szczęście", „Choinki nadziei".
Asset Publisher
Jesienne zabawy
Jesienne zabawy
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydało kolejną część serii „Z lasem przez cały rok”.
„Jesień” to publikacja zawierająca propozycjami różnych zabaw i gier z dziećmi. Książka została podzielona na dwie części – Sale i Las.
W każdej znajdują się przykłady gier czy też konkursów, łącznie w książce opisano aż 89 „jesiennych” propozycji, np. jak zrobić grzyby z opakowań po jajkach, patykowe świeczniki czy też biżuterię z nasion buka.
Seria „Z lasem przez cały rok” jest doskonałą pomocą nie tylko dla edukatorów leśnych i nauczycieli, ale także dla rodziców i samych dzieci.
Już niedługo zostanie opublikowana „Zima” czwarta i ostatnia część serii. Publikacje są przeznaczone dla dzieci od 7 do 10 lat.