Asset Publisher
Projekty edukacyjne
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych koordynuje udział Lasów Państwowych w ogólnokrajowych projektach edukacyjnych. Są to m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży oraz liczne przedsięwzięcia promujące proekologiczne postawy wśród społeczeństwa.
CILP współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Lasu w ramach kolejnych edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach „YPEF – młodzież w lasach Europy" oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, współorganizując konkurs edukacyjny „Mój Las".
W 2013 roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych rozpoczęło całoroczny projekt „Było wysypisko, jest uroczysko", którego celem jest zaprezentowanie korzyści i wskazanie zmian w zachowaniach społecznych w związku z wprowadzeniem nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu nowo przyjętych zmian na tereny leśne. Uczestnikami akcji są dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Projekt, który był realizowany na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji w 17 nadleśnictwach. W kampanie zaangażowało się ponad 500 uczniów i nauczycieli oraz wielu leśników.
W ramach uświadamiania społeczeństwa, że dzięki pracy leśników lasów w Polsce stale przybywa, proponujemy akcje wspólnego sadzenia lasu. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież szkolna („Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew") oraz studenci („Las Erasmusa",), a także całe rodziny („Po stronie natury",), przedstawiciele świata kultury („Las Kultury",) i mediów („Las Trójki",) oraz partnerzy Lasów Państwowych. W ramach akcji współprzygotowanych przez CILP przekazywany jest komunikat, że dzięki staraniom leśników lasów w Polsce przybywa.
CILP współpracuje także z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, uczestnicząc w projektach propagujących proekologiczne postawy w społeczeństwie. Wśród nich należy wskazać: „Święto drzewa", program „Po stronie natury", „Sprzątanie Świata", „Las mamy szczęście", „Choinki nadziei".
Asset Publisher
Lutowy „Głos Lasu"
Lutowy „Głos Lasu"
Ukazał się nowy numer „Głosu Lasu”. W lutowym wydaniu szczególnie polecamy artykuł „Rekonesans w puszczy”, w którym opisujemy przebieg wizyty ministra środowiska w Puszczy Białowieskiej.
W numerze:
W Lasach Państwowych
- Rekonesans w puszczy – minister środowiska określił plan działania
- Każdy kocha drzewa, ale nikt nie znosi biznesmenów – rozmowa z prof. Lechem Płotkowskim
- Owadów cztery razy więcej – prognozy na ten rok
Praktyka
- Najbrzydsza sosna na świecie – drzewostany porolne w Nadleśnictwie Dynów
- Skopiuj gniazdo od leśniczego – krok po kroku
- Uwięzione drewno – o podwozie drewna z różnych stron
- Czasowe awanse – list do redakcji
Ludzie
- Polecieć z żurawiami – o latającym leśniku
- Profesor Marian Suwała – wspomnienie
Branża
- Dèjà vu to za mało – rewitalizacja ośrodka wczasowego na Mazurach
- Sztuka ważenia słów – prawo prasowe po poprawkach
- Dość hipokryzji – rozmowa z Andrzejem G. Kruszewiczem
- O krok za daleko – o ciężkim losie polskich ptaków na obczyźnie
- Standard do rewizji – FSC wczoraj i dziś
- Pamiętnej mroźnej nocy – rocznica wywózki polskich leśników na Wschód
Poza tym w numerze:
- Wilczy wyścig – relacja z biegu narciarskiego „Tropem Wilka”.
- Time for English – fachowe słownictwo leśne w ćwiczeniach językowych
- Leśnicy czytają – „Sekrety roślin” Anne-France Dautheville
- Z języka leśnika – porady językowe polonistki
- Moja osada – od łuseczki do świeczki