Asset Publisher Asset Publisher

Transmisje online

CILP prowadzi projekty transmisji na żywo. Obecnie na stronie Lasów Państwowych internauci mogą oglądać obrazy z kamer zainstalowanych w gnieździe rybołowów.

Projekt Żubry Online realizujemy od grudnia 2012 roku. Pierwsze transmisje realizowane były wspólnie z Nadleśnictwem Browsk. Kamerę zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku).

Obecnie działa transmisja online z zagrody pokazowej żubrów Nadleśnictwa Kobiór w Jankowicach. Kamerę zainstalowano na dachu wiaty widokowej przy zagrodzie.

Obejrzyj żubry na żywo

Projekt cieszy się ogromną popularnością. Powstały na jego temat setki artykułów w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. Żubry były bohaterami kilkudziesięciu materiałów informacyjnych emitowanych w największych stacjach telewizyjnych w Polsce oraz w audycjach radiowych.

CILP nadzoruje również projekt, Rybołowy Online, rozpoczęty w połowie 2014 roku Transmisja z gniazda rybołowów znajdującego się w Nadleśnictwie Lipka, zwykle kończy się w połowie września, kiedy ptaki po zakończonym okresie lęgowym odlatują na zimowiska. To pierwsza w Polsce transmisja z gniazda rybołowów.

Wcześniej skrzydlate reality show były realizowane z gniazda bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Projekt Bieliki Online rozpoczęliśmy w 2012 roku wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ruszyła kampania informacyjna o COP24

Ruszyła kampania informacyjna o COP24

Lasy oraz ich rola w ograniczeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych będą głównym tematem zbliżającego się światowego szczytu klimatycznego. To ważne międzynarodowego spotkanie odbędzie się w grudniu w Polsce. Właśnie powstała strona dotycząca tego wydarzenia.

Corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) to najważniejsze wydarzenie w ramach procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych.

    Odwiedź stronę www.klimat.lasy.gov.pl

Przedstawiciele wszystkich stron Konwencji, czyli 196 państw i Unii Europejskiej, spotykają się, aby negocjować i podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu jak i samej Konwencji.

Gospodarzem najbliższego zgromadzenia, które potrwa od 3 do 14 grudnia w Katowicach, będzie Polska. Zgodnie z procedurami konwencji klimatycznej ONZ funkcję prezydenta już pierwszego dnia szczytu COP24 przejmie reprezentant Polski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka.

Będzie to równoznaczne z objęciem przez Polskę rocznej prezydencji w procesie negocjacji klimatycznych ONZ.

Z perspektywy Lasów Państwowych istotne jest, że podczas tej konferencji ma zostać przyjęty pełen pakiet wdrażający porozumienie paryskie.

Zgodnie z zapisami Protokołu z Kioto oraz wspomnianego porozumienia, ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu może nastąpić poprzez działania na rzecz zmniejszenia emisji, jak i zwiększonego pochłaniania gazów cieplarnianych, np. przez odpowiednio zagospodarowane drzewostany.

Dlatego też podczas COP24 prezentowany będzie m.in. projekt Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW), który ma na celu wsparcie dla neutralności emisyjnej poprzez poprawę bilansu dwutlenku węgla w atmosferze, jako jednego z głównych gazów cieplarnianych.

Kampania informacyjna już wystartowała, komplet informacji o ochronie klimatu, projekcie LGW jak i o szczycie klimatycznym w Katowicach można znaleźć w nowo utworzonej stronie www.klimat.lasy.gov.pl, prowadzonej wspólnie przez zespół projektowy Leśnych Gospodarstw Węglowych, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Zakładu Informatyki Lasów Państwowych.