Wydawca treści Wydawca treści

Działalność medialna

Staramy się, aby temat lasu, przyrody i gospodarki leśnej pojawiał się jak najczęściej w mediach. Dzięki programom telewizyjnym, audycjom radiowym oraz artykułom w internecie i na łamach prasy docieramy z tematyką leśną do masowego odbiorcy. Współpracujemy z publicznymi nadawcami, m.in. z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem. W ramach współrealizowanych przedsięwzięć podkreślane są rola lasów oraz znaczenie prowadzenia trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Na antenach ogólnopolskich kanałów telewizyjnych emitowane są cykliczne programy o tematyce leśnej – realizowane na zlecenie CILP, a także przygotowywane z inicjatywy CILP odcinki specjalne znanych i popularnych audycji m.in. o zdrowiu, sporcie i aktywności fizycznej, wyjazdowe prognozy pogody, reportaże, programy kulinarne oraz wejścia antenowe w popularnych programach porannych.


Wśród cyklicznych programów telewizyjnych, realizowanych w ramach współpracy z CILP, należy wskazać tytuły: „Las bliżej nas", „Prosto z lasu", a także premiery 2014 roku: „Las Story" i „Przyjaciele lasu".
Liczne zagadnienia z dziedziny gospodarki leśnej oraz ciekawostki z życia lasu zostały dotychczas wbudowane także w treść pojedynczych odcinków popularnych programów telewizyjnych, m.in.: „Atleci", „Alchemia zdrowia i urody", „Okrasa łamie przepisy" oraz wyjazdowe prognozy pogody realizowane we współpracy z TVP i TVN.

Na zlecenie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych zostały wyemitowane cykliczne programy telewizyjne:

  • „Las bliżej nas" – program o polskich lasach emitowany w TVP1 od 2014 roku. Dwie ostatnie serie były prowadzone przez Tomasza Zielonkę, dziennikarza CILP. Każdy cykl był poświęcony innym zagadnieniom dotyczącym lasów. Co najważniejsze, można było w nich podziwiać piękno polskich lasów.

  • „Prosto z lasu" – cykl przedstawiający codzienną pracę polskich leśników. Emisja w paśmie TVP Info.
     
  • „Przyjaciele lasu" – cykl programów dla dzieci w wieku 6-12 lat, realizowany w terenie z udziałem leśników. Każdy program gwarantuje zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom bezpośredni kontakt z przyrodą oraz możliwość zaobserwowania i poznania ciekawych zjawisk z życia lasu. To także porcja wiedzy o lesie, a jednocześnie szansa poznania nowych gatunków drzew, krzewów i roślin oraz fauny leśnej. Emisja na antenie TVP ABC od wiosny 2014 roku.
     
  • „Las Story" – cykl programów telewizyjnych ukazujących przyrodę leśną oraz zafascynowanych nią ludzi, a także prezentujących las jako bogate źródło dóbr gospodarczych, tak potrzebnych współczesnemu człowiekowi. Widzowie poznają praktyki Lasów Państwowych i działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Tematem wiodącym cyklu będzie leśna przyroda oraz aktywne działania Lasów Państwowych na rzecz jej ochrony i utrzymania w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Emisja na antenie TVP 1 – premiera odbyła się jesienią 2014 roku. Cykl cieszył się dużą popularnością. W 2015 roku CILP  zdecydował się na realizację drugiej serii programu, która była emitowana na antenie TVP 1.

Na zlecenie CILP realizowane są produkcje filmowe o charakterze promocyjnymi i edukacyjnym. Wśród zrealizowanych projektów znajdują się m.in. film promocyjny LP „Dla lasu, dla ludzi", „Film korporacyjny LP" oraz polskie wersje językowe klipów promocyjnych z okazji Europejskiego Tygodnia Leśnego [link] i Międzynarodowego Dnia Lasów.

Wspólnie z Polskim Radiem zostały zorganizowane kampanie edukacyjne. Wśród nich można wymienić akcję charytatywną „Choinki Jedynki" czy cykl audycji „Leśne tajemnice".

CILP współpracuje również z prasą wysokonakładową oraz wydawnictwami branżowymi.

W ramach współpracy CILP ze studiem filmowym ORWLP w Bedoniu produkowane są filmy przyrodnicze, audiobooki, płyty dźwiękowe z dźwiękami przyrody i głosami zwierząt – naturalnych mieszkańców polskich lasów, a także wydawnictwa multimedialne oraz edukacyjne.