Wydawca treści Wydawca treści

Echa Leśne

„Echa Leśne” bezpłatny magazyn miłośników lasu, kwartalnik, ukazują się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe: turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli oraz wykładowców wyższych uczelni i studentów.

Magazyn dostępny jest w nadleśnictwach, izbach edukacji leśnej, w ośrodkach wypoczynkowych i szkoleniowych Lasów Państwowych, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz schroniskach młodzieżowych.

Pismo dużą uwagę zwraca na związki gospodarki leśnej z codziennym życiem kraju. W doborze tematów redakcja kieruje się zasadą „las blisko życia", eksponując takie dziedziny, jak sport, rekreacja i turystyka w lesie, hobby i pasje związane z lasem, gospodarcze i kulturowe znaczenie drewna itp. W przystępny sposób prezentowane są zagadnienia trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej prowadzonej przez LP. Stałą pozycją jest cykl wywiadów, w których „znani i lubiani" (aktorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, podróżnicy) opowiadają o swoich związkach z lasem i zafascynowaniu leśną przyrodą.

W 2013 roku „Echom Leśnym" przyznano „Złote Szpalty" - najwyższą nagrodę w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Prasy Firmowej, w kategorii  „magazyn dla klientów i partnerów biznesowych o nakładzie 10-50 tys. egzemplarzy", za stworzenie profesjonalnego produktu.

Od 2015 roku „Echa Leśne" są również dostępne na smartfonach i tabletach.

Kontakt do gazety: echa.lesne@cilp.lasy.gov.pl

Redakcja

Agnieszka Sijka– redaktor naczelny

Tel.:  22 185 53 82
e-mail:  agnieszka.sijka@cilp.lasy.gov.pl

Bogumiła Grabowska - sekretarz redakcji

Tel.: 22 185 53 78
e-mail: bogumila.grabowska@cilp.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Botaniczny „Kalendarz z Lasu”

Botaniczny „Kalendarz z Lasu”

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych przygotowało kolejny „Kalendarz z Lasu” dla uczniów. Motywem przewodnim ósmej edycji są rośliny runa.

Rośliny runa, jak można przeczytać we wstępie, są ciekawe, mało znane i zwykle nietrudno je obserwować. Chociaż niepozorne, stanowią ważny składnik ekosystemu leśnego. Autorami opisów w tegorocznej edycji terminarza są Dominika  Kustosz i Marcin Kotowski.

Pobierz  najnowszy „Kalendarz z Lasu”

W „Kalendarzu” można znaleźć opisy aż 52 gatunków – w zdecydowanej większości bylin. Ale nie tylko. Są też krzewinki i, jak przyznają twórcy publikacji, trochę niekonsekwentnie – krzewy.

No bo jak, zapraszając na jesienny spacer do lasu, nie wspomnieć o wrzosach? Albo jak pisać o leśnych owocach, nie wymieniając przy okazji tarniny, róży czy głogu?

Poprzednie wydania leśnego terminarza

Las jest całością, a wszystkie zasiedlające go organizmy są od siebie zależne. Każdy z gatunków żyje i rozwija się we właściwy dla siebie sposób, każdy jest niezbędny do przeżycia innego gatunku: rośliny, zwierzęcia, a nawet człowieka.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, w jakim stopniu życie ludzi było niegdyś uzależnione od lasów. Także takie kulinarne ciekawostki można znaleźć w „Kalendarzu”.

Zobacz publikacje przygotowane przez CILP

Dzisiaj odwiedzamy las, by go poznawać, odpoczywać w nim i cieszyć się smakowitymi owocami. Nadaje się do tego każda pora roku. Wczesną wiosną możemy podziwiać kwitnące łany zawilców czy konwalii, latem zajadać się poziomkami, jagodami czy jeżynami, jesienią zbierać grzyby i owoce leśnych krzewów, a zimą szukać zimozielonych „symboli życia” i wypatrywać zwiastunów przedwiośnia.

A wszystko to w lasach, które dla każdego z nas są otwarte i dostępne, do których z dowolnie wybranego miejsca w Polsce masz najwyżej godzinę drogi, którymi zarządzają leśnicy, dbający o to, by całe  to zielone bogactwo miało się dobrze.