Wydawca treści Wydawca treści

Transmisje online

CILP prowadzi projekty transmisji na żywo. Obecnie na stronie Lasów Państwowych internauci mogą oglądać obrazy z kamer zainstalowanych w gnieździe rybołowów.

Projekt Żubry Online realizujemy od grudnia 2012 roku. Pierwsze transmisje realizowane były wspólnie z Nadleśnictwem Browsk. Kamerę zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku).

Obecnie działa transmisja online z zagrody pokazowej żubrów Nadleśnictwa Kobiór w Jankowicach. Kamerę zainstalowano na dachu wiaty widokowej przy zagrodzie.

Obejrzyj żubry na żywo

Projekt cieszy się ogromną popularnością. Powstały na jego temat setki artykułów w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. Żubry były bohaterami kilkudziesięciu materiałów informacyjnych emitowanych w największych stacjach telewizyjnych w Polsce oraz w audycjach radiowych.

CILP nadzoruje również projekt, Rybołowy Online, rozpoczęty w połowie 2014 roku Transmisja z gniazda rybołowów znajdującego się w Nadleśnictwie Lipka, zwykle kończy się w połowie września, kiedy ptaki po zakończonym okresie lęgowym odlatują na zimowiska. To pierwsza w Polsce transmisja z gniazda rybołowów.

Wcześniej skrzydlate reality show były realizowane z gniazda bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Projekt Bieliki Online rozpoczęliśmy w 2012 roku wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las w czterech odsłonach

Las w czterech odsłonach

Uczniowie z integracyjnej szkoły podstawowej w Biłgoraju przez cały ubiegły rok uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez leśników z Nadleśnictwa Biłgoraj (RDLP w Lublinie).

„Las bez barier” to projekt, podczas którego 35 dzieci brało udział w wyprawach do lasu. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych zajęciach w terenie. To właśnie podczas tych wypraw poznawali las w czterech odsłonach – wiosną, latem, jesienią i zimą.

Podczas, pierwszej, wiosennej wyprawy uczestnicy wraz z leśnikami odwiedzili szkółkę leśną, gdzie pokazano drogę „od nasionka do sadzonki”. Uczniowie, w ramach akcji „1000 drzew na minutę”, mieli okazję własnoręcznie posadzić drzewa. Dzieci przekonały się, że wbrew pozorom prawidłowe posadzenie drzewa wcale nie jest proste.

W czasie letniej wyprawy leśnicy w nowoczesnej formie przybliżali dzieciom las poprzez zmysły zapachu, słuchu i wzroku. Dodatkowo uczestnicy wycieczki aktywnie spędzili czas w parku linowym oraz spacerując wzdłuż zalewu i po pięknej Puszczy Solskiej. 

Jesienna wyprawa dzieci, to była możliwość sprawdzenia, ile urosły posadzone przez nich drzewka. Następnie poznały dary jesiennego lasu, w tym grzyby. Przekonali się również, że nie wszystkie owoce leśne są słodkie, czego najlepszym przykładem były borówki brusznice i żurawina.

Czwarta, zimowa odsłona wycieczek była okazją do wsłuchania się i obserwowania, jak las szykuje się do najtrudniejszego okresu podczas roku. Wyjazd był również możliwością pokazania, że las jest miejscem odpoczynku i rekreacji. Leśnicy przypomnieli uczestnikom zasady zachowania się w lesie, aby nie przeszkadzać przyrodzie i jej dzikim mieszkańcom.

Leśnicy z Nadleśnictwa Biłgoraj od dłuższego czasu współpracują z miejscową szkołą. Jak zapewniają w tym roku nadal będą prowadzili zajęcia, tak aby dzieci miały stały kontakt z lasem.

Działania były współfinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.