Wydawca treści Wydawca treści

Transmisje online

CILP prowadzi projekty transmisji na żywo. Obecnie na stronie Lasów Państwowych internauci mogą oglądać obrazy z kamer zainstalowanych w gnieździe rybołowów.

Projekt Żubry Online realizujemy od grudnia 2012 roku. Pierwsze transmisje realizowane były wspólnie z Nadleśnictwem Browsk. Kamerę zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku).

Obecnie działa transmisja online z zagrody pokazowej żubrów Nadleśnictwa Kobiór w Jankowicach. Kamerę zainstalowano na dachu wiaty widokowej przy zagrodzie.

Obejrzyj żubry na żywo

Projekt cieszy się ogromną popularnością. Powstały na jego temat setki artykułów w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. Żubry były bohaterami kilkudziesięciu materiałów informacyjnych emitowanych w największych stacjach telewizyjnych w Polsce oraz w audycjach radiowych.

CILP nadzoruje również projekt, Rybołowy Online, rozpoczęty w połowie 2014 roku Transmisja z gniazda rybołowów znajdującego się w Nadleśnictwie Lipka, zwykle kończy się w połowie września, kiedy ptaki po zakończonym okresie lęgowym odlatują na zimowiska. To pierwsza w Polsce transmisja z gniazda rybołowów.

Wcześniej skrzydlate reality show były realizowane z gniazda bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Projekt Bieliki Online rozpoczęliśmy w 2012 roku wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wakacyjne „Echa Leśne”

Wakacyjne „Echa Leśne”

Kolejny numer „Ech Leśnych" jest już dostępny. Jak zwykle czytelnicy znajdą dużo ciekawych tekstów opisujących świat zwierząt i roślin.

Do lektury tego numery kwartalnika zachęca…rybołów. W tekście okładkowym „Pragmatyczny łowca" Adam Robiński opisuje zwyczaje tych niezwykłych ptaków szponiastych. Dlaczego niezwykłych? Po pierwsze, są to ptaki rzadkie i będące pod ochroną, po drugie, ich polowanie bardziej przypomina taniec niż brutalną walkę.
Warto dodać, że o polską populację tego gatunku troszczą się również leśnicy.

„Czy tylko instynkt?" to bardzo ciekawy tekst, który można znaleźć w dziale Zwierzyniec. Paweł Oglęcki zastanawia się, czy zwierzęta potrafią myśleć abstrakcyjnie, czy odczuwają miłość i smutek, czy raczej za ich zachowanie dopowiada jedynie instynkt.

W kolejnym tekście z tego działu możemy przeczytać o jaszczurkach.  Te niepozorne zwierzęta w większości wywołują sympatie, w przeciwieństwie do węży czy aligatorów, czyli innych przedstawicieli gadów („Sympatyczne i zwinne").

Natomiast w dziale Dzika Polska  Tomasz Kłosowski („Storczykowi na odsiecz") opisuje rosnące w Polsce storczyki, czyli orchidee. Co ciekawe, rośliny te goszczą niewiele dłużej niż ludzie, a to oznacza, że należą do najmłodszych przedstawicieli świata roślin. Storczyki są także roślinami, którym pomaga człowiek. A dokładnie naukowcy z Uniwersytetu Białostockiego, którzy prowadzą działania mające ochronić populację storczyków, m.in. za pomocą delikatnych patyczków przenoszą pyłkowiny zwiększając liczbę zapylonych kwiatów, czy te z obsadzają orchidee innymi kwiatami, mającymi zwabić zapylaczy.

W dziale Człowiek i las czytelnicy znajdą tekst o lasach naturalnych („Lasy jak z paleolitu"). 

W dziale Głośnym Echem warto przeczytać artykuł „Co z tymi ptakami?".  Mateusz Grzębkowski na fali ostatniej dyskusji o pracach w lesie podczas okresu lęgowego ptaków, przygląda się skrzydlatej braci. Okazuje się, że gatunki zamieszkujące tereny leśne mają się znacznie lepiej od tych, które są związane z polami i łąkami. Obecnie w Lasach Państwowych prowadzony jest także projekt, w ramach którego badany jest wpływ gospodarki leśnej na wybrane gatunki ptaków zamieszkujących lasy na nizinie. Realizują go m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytut Zoologii PAN.

Ponadto w tym numerze:

NASZ GOŚĆ

  • Mój szlak na Mazury
    Andrzeja Grabarczyka sposób na życie  

W ZIELONEJ SZACIE

Kwartalnik Echa Leśne"
Dostępny jest bezpłatnie w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych i wypoczynkowych LP, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz schroniskach młodzieżowych.

  • Cuda na liściu
    Galasy, plamki,  tunele
  • Czerwono-czarna uczta  
    Jeżyna znana i nieznana
  • Rządzą geny!
    Tajemnice długowieczności drzew

CZŁOWIEK I LAS

  • Leśne słówka
    Fachowy język bywa trudny
  • Łażąc po Puszczy Bukowej
    Pod Szczecinem bez zmian
  • Misja w Chodliku
    Kurhany pośród drzew

ŻYCIE Z PASJĄ

  • Panienka z miasta
    Obrączki, ale nie ślubne

CUDZE CHWALICIE…

  • Na helskich wydmach
    Tu kiedyś stały armaty

W RYTMIE NATURY

  • Obudź w sobie skauta
    Hotel ci nie potrzebny

ŚWIAT Z DREWNA

  • Od nasiona do ołtarza
    Mistrzowskie dzieło Wita Stwosza

Z APARATEM W KNIEJĘ

  • (Wy)mowa chmur
    Fotograficzne przygody

INSPIRACJE

  • Mieć odwagę w wyobraźni
    Cudeńka Emila