Wydawca treści Wydawca treści

Projekty edukacyjne

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych koordynuje udział Lasów Państwowych w ogólnokrajowych projektach edukacyjnych. Są to m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży oraz liczne przedsięwzięcia promujące proekologiczne postawy wśród społeczeństwa.

CILP współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Lasu w ramach kolejnych edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach „YPEF – młodzież w lasach Europy" oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, współorganizując konkurs edukacyjny „Mój Las".

W 2013 roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych rozpoczęło całoroczny projekt „Było wysypisko, jest uroczysko", którego celem jest zaprezentowanie korzyści i wskazanie zmian w zachowaniach społecznych w związku z wprowadzeniem nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu nowo przyjętych zmian na tereny leśne. Uczestnikami akcji są dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Projekt, który był realizowany na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji w 17 nadleśnictwach. W kampanie zaangażowało się ponad 500 uczniów i nauczycieli oraz wielu leśników.

W ramach uświadamiania społeczeństwa, że dzięki pracy leśników lasów w Polsce stale przybywa, proponujemy akcje wspólnego sadzenia lasu. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież szkolna („Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew") oraz studenci („Las Erasmusa",), a także całe rodziny („Po stronie natury",), przedstawiciele świata kultury („Las Kultury",) i mediów („Las Trójki",) oraz partnerzy Lasów Państwowych. W ramach akcji współprzygotowanych przez CILP przekazywany jest komunikat, że dzięki staraniom leśników lasów w Polsce przybywa.

CILP współpracuje także z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, uczestnicząc w projektach propagujących proekologiczne postawy w społeczeństwie. Wśród nich należy wskazać: „Święto drzewa", program „Po stronie natury", „Sprzątanie Świata", „Las mamy szczęście", „Choinki nadziei".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Odświeżona wersja popularnej aplikacji

Odświeżona wersja popularnej aplikacji

Już jest dostępna aktualizacja aplikacji „Czyj to liść?". Wersja 2.0 została uzupełniona o kilkanaście gatunków drzew i krzewów.

W nowa wersja została uzupełniona o opisy 18 nowych gatunków leśnych drzew i krzewów. Rozbudowany klucz do oznaczania pozwala obecnie rozpoznać aż 44 gatunki, w pierwszej wersji można było oznaczyć 26 gatunków.

„Czyj to liść?" zawiera trzy podstawowe funkcjonalności:

  • klucz przy pomocy, którego krok po kroku można zidentyfikować krzew lub drzewo;
  • miniatlas obejmujący krótką charakterystykę gatunków, ciekawostki, najistotniejsze cechy oraz ich zdjęcia;
  •  „e-zielnik", czyli katalog fotografii drzew i krzewów napotkanych i rozpoznanych na leśnych szlakach.

 Zobacz inne aplikacje wydane przez Lasy Państwowe 


Aplikacja jest elektronicznym kluczem do rozpoznawania wybranych gatunków drzew i krzewów, które najczęściej spotyka się w polskich lasach. „Czyj to liść?" powstała z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z botaniką.

Pobierz na iPhone'a lub iPada
Twórcy aplikacji projektując klucz, skupili się na tych cechach, dzięki którym najłatwiej i z dużym prawdopodobieństwem można zidentyfikować dany gatunek.

Wszelkie wątpliwości można rozwiać dzięki atlasowi, zawarte w nim zdjęcia i opisy innych charakterystycznych cech będą pomocne. Co najważniejsze, aplikacja służy pomocą także zimą, kiedy opadną liście.

Jednak drzewa nadal można rozróżniać, obserwując ich owoce, pokrój (kształt), a przede wszystkim – korę. 

Pobierz na tablet lub smartfon z Androidem


Pomysł na projekt aplikacji narodził się przy okazji planowania działań promujących współpracę pomiędzy Lasami Państwowymi, a parkami narodowymi. Przy jej  tworzeniu wykorzystano materiały wydane przez LP.